Současná míra inflace je 18 procent, to je nejvíce od roku 1993. Spousta lidí bude mít co dělat, aby letošní zimu zvládla.
Poprask způsobilo nové opatření, které se zavádí v některých bytových domech v Česku, informuje web Zítřek. Jde o omezení cirkulace teplé vody. Jeho cílem je ušetřit na energiích potřebných k ohřevu teplé vody. Jak píše dále Zítřek, například v Ruprechtické ulici v Liberci se nájemníci dohodli, že teplá voda bude k dispozici pouze ve třech intervalech, a to dvě hodiny ráno, hodinu v poledne a dvě hodiny večer.
Němci se rozhodli jít příkladem
Ceny energií letí neustále vzhůru a způsobují obavy nejen domácnostem, ale také firmám. Například na plynu jsou přímo závislá různá průmyslová odvětví. Na zvyšování cen má velký podíl také konflikt na Ukrajině, píše Zítřek. Některé evropské země se proto rozhodly zavádět poměrně výrazná opatření. Jak informuje web Insider, ve hře je dokonce i to, že by byla teplá voda na příděl.
Příkladem v šetření energiemi chtějí být například poslanci německého Spolkového sněmu. Jak v létě informoval web iDnes, chtějí kvůli energetické krizi své prostory v zimě méně vytápět a v létě méně klimatizovat. Zhasnou se také světla, kdykoliv to bude možné, a vypne se všech 1 800 bojlerů, které ohřívají teplou vodu pro koupelnová umyvadla. Ceny elektřiny byly v té době v Německu na dosavadních maximech.
Stát žádné omezování nechystá
Ministerstvo průmyslu a obchodu v létě vydalo manuál, který radí, jak na úspory ve veřejných budovách. Pokud bude v zimě hrozit nedostatek paliva v teplárnách, české obýváky, kuchyně, ale i kanceláře by mohly být vytápěny na menší teplotu než dosud. Například v centrálně vytápěných obývácích by mohla teplota klesnout až na 18 stupňů a v koupelnách na 19 stupňů, psaly o tom Hospodářské noviny.
„Co se týče vody i tepla, tak je zajištěn naprostý dostatek a nikdo se nemusí bát toho, že by se musel omezovat,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Samozřejmě k omezování budou lidé postupně dotlačeni vysokými cenami. Ve společenstvích vlastníků mohou vznikat dohody, že například teplá voda nepoteče celý den, aby se ušetřilo, nebo že se bude vytápět na nižší teplotu. Není to však věc, která by byla určena státem, nebo nějakým zákonem,“ dodal ekonom pro Události247.