Češi mají několikanásobně dražší mobilní data než ostatní Evropané. Lepší tarif si musí vyjednat

V Česku jsou mobilní tarify často dvakrát až třikrát dražší než jinde v Evropě. Politici dlouhodobě slibují změnu, ale bez výsledku. Činit musí sami zákazníci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server CNN Prima News, drahé mobilní tarify nechtějí příslušné české orgány příliš řešit. Ministerstvo průmyslu a obchodu v této otázce odkazuje na Český telekomunikační úřad. Ani ten ale CNN Prima News neposkytl žádné stanovisko. Stejně jako jednotliví mobilní operátoři. K věci se vyjádřila pouze zástupkyně společnosti T-Mobile. „Cena za služby reflektuje výrazně vyšší kvalitu, stabilitu a spolehlivost, která je dnes důležitější než kdy jindy,“ uvedla manažerka externí komunikace Zuzana Svobodová pro CNN Prima News.

V Polsku o polovinu levnější

Problém drahých mobilních tarifů přitom není malý. V Česku je oproti Polsku u stejného operátora nabídka neomezených dat dvojnásobně dražší. A nejde o jediný případ. Například, jak dále píše server CNN Prima News, tarif se 3 až 5 gigabajty v Česku stojí 400 až 500 korun. Ve Španělsku přitom je možné tarif s 15 GB pořídit za 370 korun, v Turecku 20 GB za 110 korun a v Rumunsku je možné mít 60 GB dokonce v přepočtu za 150 korun, dodplňuje CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
T-Mobile

Po takových cenách by samozřejmě toužili i čeští zákazníci. Z výše uvedeného ale vyplývá, že kompetentní orgány se nemají k tomu, aby věc řešily. Poradit si musí sami zákazníci. Důležité je za operátorem přijít s přesnými požadavky a nenechat se odbýt. „Mějte přesně připravené, co chcete, a nenechte se od toho odvést nabídnou jiné služby,“ poradil pro CNN Prima News strategický vyjednávač Radim Pařík.

Celosvětově je Česko na chvostu

Dále uvedl, že je především důležité se při jednání ujistit, že daná osoba je kompetentní k tomu požadavek schválit. K získání dobrých podmínek pro vyjednávaní je dobré zmínit také výhodnější nabídku u konkurence anebo používání více čísel, uvádí dále CNN Prima News. Při jednom vyúčtování pro celou rodinu se dá hodně ušetřit. Operátoři mají prostor proto ze svých cen slevit. Česko patří opravdu k těm nejdražším, uzavírá CNN Prima News.

Při srovnání cen za data ve 230 zemích světa, skončilo tuzemsko až na 210. místě, jak píše server iDnes. Vyplývá to z globální statistky průměrných nákladů za 1 GB mobilních dat za loňský rok, který zveřejnila britská společnost Cable.co.uk. K nejlevnějším zemím z hlediska průměrných nákladů na 1 GB mobilních dat patří Izrael, Kyrgyzstán, Fidži, Itálie a Súdán. Z evropských zemí se do první desítky dostalo kromě Itálie také Moldavsko.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články