Každý desátý pohořel u maturity z češtiny. Výsledky zkoušek jsou letos horší než loni

Neúspěšnost u státních maturitních testů v květnu oproti minulému roku vzrostla, letos neuspělo 13,7 procenta středoškoláků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oproti loňsku podle zjištění iDNES přibylo propadlíků při maturitě z češtiny, a to o dvojnásobek. Předmětem neprošel každý desátý. O něco lépe dopadla volitelná matematika, kterou sice také nezvládl každý desátý student, ovšem loni testem neprošel každý sedmý. Letos měli maturanti tu výhodu, že nemuseli být na distanční výuce.

Podle ministra školství nejsou výsledky tak hrozné

Srovnání výsledků z letoška je velmi relevantní vzhledem k roku 2019 a rokům předchozím. V jarním zkušebním období 2022 u didaktických testů společné části maturitní zkoušky neuspělo 13,7 procent těch, kteří zkoušku skládali poprvé,“ řekl Událostem247 ministr školství Petr Gazík. V tomto údaji nejsou zahrnuty opravné termíny loňského ročníku a náhradní termíny, píše iDNES.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Student

V roce 2021 maturanti neuspěli v 11,2 procentech případů, o rok dříve to podle Cermatu bylo 14,1 procenta studentů. Z českého jazyka nebyla úspěšná 9,4 procenta prvomaturantů, loni byl přitom přitom podíl neúspěšných maturantů pouze 4,7 procenta, vyplývá dále z údajů Cermatu. Téměř stejné to bylo také u matematiky, kterou nezvládlo 10,1 procenta školáků. Oproti minulým rokům v tomto případě ale podle Cermatu došlo ke zlepšení.

Minuty navíc nepomohly

Moc dobře si letos podle Cermatu nevedli ani studenti v angličtině. Zatímco loni jich zkoušku nezvládlo 6,3 procenta, tento rok se jejich podíl zvýšil o 0,1 procentního bodu. Státní didaktické testy se konaly od 2. do 4. května. Jak píší České noviny, k maturitním didaktickým testům se přihlásilo zhruba 73 800 studentů, z toho asi 70 100 poprvé. Oproti rokům 2019 a 2020 měli studenti novelou vyhlášky na vypracování testů víc času, upozorňují České noviny.

iMaturita

V českém jazyce se jim prodloužil o deset minut na celkových 85 minut, v cizím jazyce o stejnou dobu na 110 minut a na zkoušku z matematiky měli studenti 135 minut. Podle ministerstva školství se delší čas osvědčil v minulém školním roce, kdy byl prodloužen s ohledem na distanční výuku, vysvětlil pro Události247 ministr Gazdík. Maturanti, kteří v květnovém termínu u didaktických testů neuspěli nebo se z konání zkoušek omluvili, mohou jít ke zkouškám znovu 1. až 6. září, uvádí iDNES.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články