Exprezident Klaus měl schůzku s čínským velvyslancem. Podle politologa Gregora to vliv na českou diplomacii mít nebude

Čínský ambasador v Česku končí, a proto ho Klaus pozval na návštěvu, aby se rozloučili. Zhang Jianmin má v plánu i další setkání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bývalý prezident Václav Klaus je přesvědčen, že Česko by mělo s Čínou udržovat normální partnerské vztahy, píše Echo24. Zhang Jianmin končí na čínské ambasádě po třech a půl letech. Zeman od něj podle Echa24 přijal pověřovací listiny v polovině září 2018, kdy ve funkci nahradil ambasadorku Ma Kche-čching. Velvyslanec se teď loučí s lidmi, se kterými v Česku spolupracoval. Nezapomene prý ani na prezidenta Zemana. O schůzce informoval web Echo24.

Velvyslanec byl v Česku poměrně výraznou postavou

Klaus se s Zhangem Jianminem shodl na tom, že vyvolávat mezi oběma zeměmi neshody by nebylo dobré, informuje dále Echo24. Naopak je potřeba udržovat oboustranně prospěšné vztahy. Miloš Zeman v minulých dnech poslal čínskému prezidentovi zdravici k lunárnímu Novému roku a poblahopřál mu také k pořádání zimních olympijských her v Pekingu. Stal se za podle serveru Blesk terčem kritiky. Jak připomíná Blesk, prezident také uvedl, že kdyby mohl, na olympiádu by klidně letěl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prezident Miloš Zeman

Zhang Jianmin se dostal do povědomí veřejnosti na začátku roku 2019, kdy ho tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) obvinil, že lhal o jejich předvánoční schůzce, která se týkala varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE, píše Echo24. Mluvilo se o něm hodně také v období, kdy Česko v Číně kupovalo ochranné pomůcky v souvislosti s covidovou pandemií.

Co na schůzku experti? Bude mít vliv?

Vztahy s Čínou jsou aktuálně podle Blesku centrem pozornosti kvůli pořádání olympijských her v Pekingu. Některé západní země kvůli výhradám vůči porušování lidských práv odmítly na jejich slavnostní zahájení vyslat své vysoké politické představitele. Přidala se k nim také Česká republika, svého zástupce do Pekingu nevyslala. K politickému bojkotu olympiády už dříve vyzvala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Václav Klaus a Miloš Zeman

Jestli mohou schůzky exprezidenta Klause a prezidenta Zemana s čínskými politiky změnit diplomatické a mezinárodní směřování České republiky se Události247 zeptaly Miloše Gregora, který je odborným asistentem na katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. „Bývalí prezidenti bývají často vnímáni jako někdo, kdo určuje směr veřejné diskuse. Nicméně Václav Klaus se už dlouhodobě profiluje na okraji politického spektra,“ uvedl. Dodal, že ani tato schůzka zřejmě nebude mít nějaký výraznější vliv na směřování zahraniční politiky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články