Kotlíkové dotace 2023: Lidem v nouzi dá stát desítky tisíc korun

Lidé budou moci požádat o dotaci na výměnu starého kotle na tuhá paliva. Stát podpoří i ty, kteří už si kotel koupili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stát spustil další kolo kotlíkových dotací, které umožní vyměnit starý neekologický kotel na tuhá paliva nízkopříjmovým domácnostem, informuje o tom web Měšec. Ostatní žadatelé mají možnost čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám, o kterém Události247 informovaly.

Komu je dotace určená

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou výzvu i její finální podmínky. Všechny kraje vyhlásí výzvy do konce června a žádosti začnou elektronicky přijímat postupně od letních prázdnin. „Některé kraje nám už avizovaly, že s příjmem žádostí nechtějí otálet a začnou je přijímat už během léta, aby domácnosti měly čas na zrealizování výměny kotle ještě před začátkem topné sezony,“ řekl Událostem247 ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zákon zakáže používat kotle 1. a 2. emisní třídy

Výměnou jednoho kotle se zabrání, aby se do ovzduší dostalo 40 kilogramů prachu. V určitých případech to ale může být i přes 180 kilogramů nebezpečných prachových částic, informuje ministerstvo na svém webu. Dotace pokryje maximálně 95 procent výdajů na kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, včetně akumulační nádrže, kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a tepelné čerpadlo, píše web Kadria. Požádat může vlastník rodinného domu nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který je ohrožený energetickou chudobou.

Příští rok začne platit nový zákon

Domácnosti, které do této skupiny nespadají, mohou požádat až o 55procentní dotaci na výměnu neekologického kotle z dotačního programu Nová zelená úsporám, připomíná Státní fond životního prostředí. Lidé by se žádostí neměli otálet. Od září 2024 totiž začne ze zákona platit zákaz vytápění starým kotlem na uhlí nebo dřevo, který nedosahuje alespoň 3. emisní třídy. Ministerstvo životního prostředí poskytuje na jejich výměnu dotace už od roku 2015.

iZdroj fotografie: abcMedia
Palivové dříví je v Česku rekordně drahé, hned tak nezlevní

Aktuálně je hrubým odhadem potřeba vyměnit ještě 150 tisíc neekologických kotlů. Z evropských fondů je na kotlíkové dotace vyhrazeno dalších 1,7 miliardy korun. „Bydlíme ve starším rodinném domě a v zimě topíme uhlím, přišlo nám to ekonomicky nejvýhodnější. Náš kotel ale nesplňuje požadavek na emisní třídu, proto jsme se se ženou dohodli, že si o dotaci raději požádáme už teď, abychom to nakonec neprošvihli,“ řekl Událostem247 Martin Sláma z Jihlavy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články