Vláda radí méně topit. Tím ale celé rodině hrozí nepříjemné zdravotní problémy

Vláda lidem poradila, aby doma místo topení raději nosili „dva svetry.“ Nedomyslela však, co by to mohlo způsobit. Teď domácnostem hrozí další problém.

i Zdroj fotografie: Alexander Davronov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rekordní inflace a zvyšující se ceny energií přinutily mnohé domácnosti šetřit. Například méně svítit a taky méně topit. Moc velké snížení vnitřní teploty a omezení větrání však pomáhají vzniku nežádoucích plísní. Upozorňuje na to Státní zdravotní ústav. Také málo ohřátá teplá voda na sprchování nebo koupání nahrává množení nebezpečných bakterií.

V domácnostech se mohou množit plísně

Při větším snížení teploty vzduchu v místnosti může docházet ke zvýšené kondenzaci vzdušné vlhkosti a tím také ke vzniku plísní na stěnách uvnitř budov. Plísně přitom nemusí být na stěnách vidět, mohou být skryté i uvnitř, upozorňuje web SZÚ. Ze zdravotního hlediska je proto dobré udržovat takovou teplotu, aby na nejchladnějších površích v bytě nedocházelo k časté nebo trvalé kondenzaci vlhkosti, píše dále SZÚ. Tedy mezi 20 a 22 stupni Celsia.

iZdroj fotografie: abcMedia
V místnostech stále méně topíme. V bytě se ale tak mohou vytvořit nebezpečné plísně

Loni se ode mě odstěhoval syn s rodinou a na placení nájemného jsem zůstala sama. Začala jsem proto také méně topit, abych ušetřila. Na stropě v kuchyni se mi však začala tvořit plíseň, které jsem se dlouho nemohla zbavit. Nakonec musel syn strop oškrábat a místo několikrát vydesinfikovat. Při cenách energií se bojím, že letos to bude stejné, i když se snažím přiměřeně větrat,“ řekla Událostem247 68letá Marie Štěpánková.

Chladnější voda prospívá nebezpečné bakterii

Větrání by mělo být krátké, ale co nejintenzivnější. V zimních měsících tedy stačí na pár minut co nejvíce otevřít okno nebo balkonové dveře. Psal o tom web Ženyiprima. České domácnosti vzaly šetření energiemi vážně a spotřeba plynu i elektřiny během první poloviny roku klesla asi o 15 procent. Psal o tom web TN. Často se také jako jedna z rad pro energetické úspory uvádí snížení teplot vody v bojleru. Pokud je však teplota vody pod 45 °C, narůstá riziko množení bakterií druhu Legionella, informuje SZÚ. 

iZdroj fotografie: abcMedia
Lidé by si měli dát velký pozor, na jakou teplotu ohřívají vodu v bojleru

Tento druh způsobuje akutní horečnaté onemocnění podobné zápalu plic a v případě komplikací může dojít u pacienta až k respiračnímu selhání, neurologickým komplikacím, nebo k selhání ledvin,“ řekla Událostem247 zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ MUDr. Kateřina Fabiánová. „Existuje tedy riziko, že ve snaze ušetřit na ohřevu vody si bakterie ve svých vodovodech a zásobnících vody namnoží především drobní uživatelé,“ dodává lékařka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články