Někteří lidé uvádějí, že po prodělání covidu-19 se jim zhoršil zrak. Nemohou kvůli tomu pak například řídit auto, či si přečíst noviny.
Někteří pacienti po covidu-19 trpí záněty, a dokonce i změnami na sítnici. V nemocnici v Karviné se proto na tyto stavy zaměřili. Do studie se zapojily desítky lidí. ,,Nejvíc je trápí zamlžené vidění, ten zánět. A mají i poruchy vidění, kdy mají problém se sítnicí,“ řekla Událostem247 vrchní sestra karvinské oční kliniky Dagmar Řandová. ,,Po covidu míváme opravdu hodně škaredé záněty, jsou to virové záněty. Máme obrovský nárůst pacientů,“ dodala pro Události247 vrchní sestra.
Včasná léčba pomáhá
Podle primáře Jiřího Slepánka z nemocnice v Karviné-Ráji i pacienti, kteří používali brýle jen občasně, je po prodělání covidu musí nosit trvale. ,,Řezání očí bylo ve většině případů v důsledku syndromu suchého oka, z nedostatku slz znásobeného osycháním oka při nošení respirátoru. Zhoršené vidění bylo kompenzováno předpisem nové brýlové korekce, nedostatek slz odložením respirátoru a pomocí umělých slz,“ řekl Událostem247 primář Slepánek.
Na postupně se zhoršující vidění si stěžovaly také děti, které na distanční výuce trávily hodiny u obrazovek. Školačka Nela z Karviné na problém se zrakem sama upozornila rodiče. ,,Ke sledování covidových pacientů nás přiměl případ 9leté dívky. Před infekcí byla bez potíží, po prodělané viróze došlo ke zhoršení vidění,“ dodal Slepánek Událostem247. Pomocí přístrojů pak lékaři zjistili, že se na sítnici objevila jakási ,,bublina“. „Dcera je po léčbě zcela bez potíží, medikací a brýlemi jsme dosáhli normálního vidění a dcera nyní brýle nepotřebuje,“ řekl otec Nely Událostem247.
Je možné, že virus koluje v těle
,,V naší skupině mělo podobný nález 48 osob s prodělaným covidem. Po léčbě došlo k normalizaci nálezu a zlepšení vidění u 13 lidí, u 17 došlo ke zmenšení nálezu“, uvádí Slepánek pro Události247. U šesti pacientů se ale zrak nelepší. ,,U jedné pacientky se na kontrole objevil tento nález na druhém oku, a to aniž by měla oční potíže nebo vědomě prodělala další covidovu infekci. Je možné, že virus koluje, aniž by dělal viditelné celkové příznaky,“ dodal pro Události247 primář.
Podle odborného časopisu Ophthalmology Times dokonce u některých pacientů po covidu odhalili zánět rohovky, který vedl k rychlému rozvoji endoftalmitidy, tedy zánětu struktur uvnitř oka. V newyorkské nemocnici během dvou měsíců tento příznak evidovali u tří pacientů, kteří v důsledku nemoci přišli o zrak. U jednoho z nich byla endoftalmitida dokonce tak závažná, že mu lékaři museli odstranit oko. Přestože všichni tři byli pozitivní na covid-19, není jisté, zda mezi nemocemi byla spojitost. Podle odborníků je potřeba dalších studií, uvádí Ophthalmology Times.