Slovenské gastronomické podniky nad propastí: Výdejní okénka nás nezachrání. K čemu podle nich celá covidová situace povede?

Na Slovensku začal další lockdown. Na minimálně dva týdny jsou zavřeny restaurace i kavárny a řada z nich je tak na konci finančních sil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Gastronomický sektor na Slovensku do poslední chvíle doufal, že bude moci být otevřen alespoň pro očkované zákazníky. Vláda ale vyhlásila celostátní uzávěru. Restaurace tak mohou vydávat jídlo jen přes okénko nebo ho rozvážet. Jak ale informuje server Aktuálně je pro podniky nedostatečné. „S doposud nulovou pomocí během třetí vlny stojí gastro sektor doslova nad propastí,“ prohlásila Magdaléna Koreny z iniciativy Pomoc pro gastro sdružující více než šest stovek gastro podniků.

Nejhorší tržby za poslední čtyři roky

Podle ní je nutné, aby stát firmám co nejdříve pomohl, protože ohlášené programy na podporu vycházející z dřívějších vln jsou nedostatečné. Situace tak může vést ke snižování počtu zaměstnanců a u některých podniků až k zániku. K podpoře gastro sektoru, který na Slovensku zaměstnává až 40 tisíc lidí, vyzývá také zástupce iniciativy Zachraňme gastro! Ján Laš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Restaurace

Podle něj jsou gastro podniky na Slovensku v horší situace než v jiných zemích, protože státní pomoc je velmi pomalá. „Lockdown a opatření respektujeme, očekáváme ovšem odpovídající a zejména rychlou pomoc,“ řekl. Restaurace, kavárny a další podniky jsou na Slovensku nejvíce zasažené koronavirovými opatřeními. Podle Koreny gastro sektor zaznamenal největší pokles tržeb za poslední čtyři roky. Už před zahájením celostátního lockdownu totiž v některých slovenských regionech byl omezen provoz restaurací jen na prodej přes výdejní okénka.

Kritika vůči vládě ze všech stran

Uzávěra země je podrobena velké kritice také na sociálních sítích. Lidé upozorňují na to, že i přes velké šíření nákazy jsou nadále otevřené základní a střední školy. Někteří připomínají, že jim vláda slibovala za očkování svobodu. A kritikou nešetří ani katolická církev. Součástí nových opatření je totiž také zákaz konání bohoslužeb. Na Slovensku platí zákaz vycházení pouze se třemi výjimkami. Jde o cesty do práce, do školy, k lékaři, na očkování nebo nákup nevyhnutelného zboží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Omezení ale platí i pro obchody s potravinami, které mohou mít otevřeno jen od 5:00 do 20:00. Jak informoval server SeznamZprávy konzilium odborníků ale navrhovalo ještě přísnější opatření, než nakonec schválila vláda. Podle nich měl být lockdown třítýdenní, včetně týdenního uzavření některých škol. Na Slovensku bylo ve středu poprvé potvrzeno za den více než 10 tisíc pozitivních případů nákazy covid-19. V nemocnicích je více než 3200 pacientů s koronavirem, což je podle ministerstva zdravotnictví kritická hranice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články