Letos by mohla dovolená v zahraničí být pro Čechy výhodnější než v jiných letech. Česká koruna totiž meziročně posílila.
V zemích, kam Češi nejčastěji vyrážejí na dovolenou, dostanou za korunu víc než před rokem. Upozornil na to web Peníze. Koruna vůči euru za poslední rok posílila o téměř čtyři procenta. Pokud by si rodina vyměnila v roce 2022 třeba 40 tisíc korun za eura, dostala by 1624 eur. Aktuálně by to bylo o 64 eur víc, spočítal web.
Koruna posílila, to se ale s létem změní
Česká měna byla 12. dubna nejsilnější k euru za 15 let a k dolaru za více než rok, psal o tom web iDnes. Vůči euru koruna zpevnila oproti předchozímu období o 15 haléřů, tedy na 23,34 korun za euro, což byl nejnižší kurz od konce července 2008. Koruna postupně posilovala vůči euru už od loňského podzimu, kdy ještě kurz činil téměř 24,70, píše dále iDnes. Pokud však chtějí lidé na výměně peněz ušetřit, neměli by moc dlouho čekat.
Od poloviny dubna totiž začala koruna k euru spíše oslabovat, když se kurz posunul z 23,46 korun za euro na současných 23,71, píše web Peníze. Experti navíc ani dlouhodobě neočekávají, že by na podobně silných úrovních koruna zůstala delší dobu. „Aktuálně je ještě kurz koruny velice silný. Je to dobrá zpráva pro české občany, kterým se zlevňují nákupy v zahraničí,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček.
Chcete ušetřit? Jeďte do Irska
„Lidé to pocítí také při odjezdu na dovolené, kdy najednou cenová hladina v zahraničí nebude tak vysoká, jako jsme byli zvyklí z minulosti. Je ale potřeba počítat s tím, že se kurz změní a koruna s létem oslabí,“ doplnil pro Události247 Křeček. „My jedeme v červenci do Chorvatska, a proto jsem už teď byla vyměnit peníze. Pravdou je, že mi dali ve směnárně o 30 euro víc než loni,“ uvedla pro Události247 Marcela Koubová z Břeclavi.
Nejhorší evropskou dovolenkovou destinací je z pohledu inflace letos pro průměrnou českou rodinu Maďarsko, kde si lidé oproti loňsku připlatí 28,4 procenta. Psal o tom web Novinky. Hned po Maďarsku se už moc nevyplatí dovolená v Česku, která vyjde meziročně dráž o 16,6 procenta, v Polsku o 15,3 procenta a v Chorvatsku o 9,6 procenta, dodávají Novinky. Naopak stejné ceny zůstávají třeba v Irsku, kde si dovolenkáři připlatí 0,4 procenta.