Na pultech obchodů se prodávala závadná potravina pro děti. V oběhu byly stovky balení oblíbené výživy

Obchody v České republice prodávaly dětskou výživu, ve které se objevila nebezpečná bakterie.

i Zdroj fotografie: Ravedave / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V létě letošního roku se v dětských jahodových sušenkách Sunar prokázalo nepovolené množství nebezpečné látky ochratoxinu A, psal o tom web TN. Zboží se přitom prodávalo tři měsíce, aniž by si toho někdo všiml, informuje dále TN.

Prodaly se stovky kusů nebezpečného mléka

Do maloobchodních prodejen se dostalo 616 balení kojenecké výživy, která může obsahovat bakterii cronobacter. Nebezpečná je v tom, že napadá především jedince s oslabenou imunitou. Veterinární správa o tom informovala na svém webu. Rizikovou skupinou jsou v tomto případě předčasně narozené děti ve věku od tří dnů do čtyř let, informoval web Aktuálně. Konkrétně jde o výživu z kozího mléka v prášku s názvem Naše mléko, s datem výroby 26. února 2022 a minimální trvanlivostí do 31. října 2023.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bakterie Cronobacter napadá především jedince s oslabenou imunitou

Jde o šarži s označením L 430. Výrobcem je firma Goldim. „Já toto mléko pro syna kupuji, doporučila mi ho kamarádka. Naštěstí máme podle data trvanlivosti jinou šarži, takže malému nic nehrozí. Ovšem přemýšlím nad tím, že raději zvolím úplně jinou značku, protože člověk nikdy neví, kdy se může tato situace opakovat,“ řekla Událostem247 Alena Mráčková, která má ročního chlapečka.

Mléko se prodávalo i v lékárnách

Téměř 300 kusů tohoto výrobku směřovalo do velkoobchodu Pharmos, který dodává zboží do lékáren,“ řekl Událostem247 mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „Závadnou kojeneckou výživu prodával také internetový prodejce Alza. Tam se mělo prodat necelých šedesát balení. Zbytek zboží odebralo více než 45 maloodběratelů. Všichni velkoobchodní příjemci kojenecké výživy byli informováni a požádáni o zablokování výrobku v jejich skladech a stažení z prodejní sítě,“ dokončil mluvčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ochratoxin A produkují plísně Penicillium, Verrucosum a Aspergillus. Pro řadu živočichů, pravděpodovně i pro člověka, je ochratoxin A nefrotoxický, hepatotoxický, teratogenní a imunotoxický

Onemocnění novorozenců se v tomto případě vyskytuje vzácně, píše Státní veterinární správa na webu. Mívá však závažný průběh. Ve většině případů je nákaza spojená právě s konzumací mléčné kojenecké výživy. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry. Vyskytují se také ve vodě, půdě a na zelenině. Mohou přežívat také v prostředí potravinářských podniků. Především na suchých a teplých místech, píše se na webu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články