Odejít dříve do důchodu bude mít možnost více než 6 000 záchranářů a zhruba 3 000 členů jednotek profesionálních podnikových hasičských sborů.
Čeští důchodci se v končícím roce dočkali hned několika valorizací, uvádějí Kurzy.. Změny v českém důchodovém systému vesměs souvisejí s ekonomickou krizí zaviněnou válkou na Ukrajině. Průběžně je monitorují i Události247. Průměrný starobní důchod podle údajů z června 2022 činí 17 299 korun, píší dále Kurzy. Přitom muži berou v průměru 18 919 korun, ženy 15 788. Od ledna 2023 bude pevná část důchodu valorizována z 3.900 na 4.040 Kč. Procentní část pak o 5,1 %, dodávají Kurzy.
Hasiči a záchranáři o pět let dříve
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svém webu informuje o dalších aktuálních změnách. Ty se budou týkat jak pracovníků záchranné služby, tak i členů jednotek podnikových hasičských záchranných sborů. Ti budou mít nově možnost jít až o 5 let dříve do penze, píše MPSV. Součástí schváleného zákona je také snížení starobních důchodů komunistickým prominentům, kteří působili před rokem 1989 ve vysokých politických funcích. Sněmovna novelu schválila včetně senátního pozměňovacího návrhu.
„Tato změna reaguje na prodlužování důchodového věku,“ vysvětluje Událostem247 mluvčí MPSV Eva Davidová. Podle ní z logiky vychází, že lidé v těžkých profesích nebudou schopni tak dlouho pracovat. Zároveň u nich není v důsledku celoživotní fyzické zátěže účelná další rekvalifikace. Profese záchranáře je fyzicky i psychicky náročná. ,,Vyžaduje bezchybný zdravotní stav, proto je správné jim časnější odchod do důchodu umožnit,“ dodává Davidová pro Události247.
V případě bývalých komunistických prominentů jde o symbolické gesto
Snížením důchodů komunistickým prominentům jde podle MPSV především o symbolické vyrovnání se s totalitní minulostí. Funkcionáři byli před rokem 1989 nadstandardně odměňováni a současně požívali i další výhody. Z toho profitují i dnes: pobíráním nadprůměrné starobních důchodů. Exprominenti budou brát o 300 Kč méně. „Makroekonomicky viděno je to marginálie. S rozpočtem to nezahýbá,“ řekl Událostem247 ekonom Vít Hradil.
Ženy mají dlouhodobě výrazně nižší důchody než muži, argumentuje MPSV. Vypočítávají se z nižších platů, protože ženy část kariéry obětovaly dětem. Tuto nerovnost z části kompenzuje tzv. výchovné: 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Napříště je dostanou i lidé, kteří vstoupili do starobního důchodu z invalidního, ale nesplnili podmínku potřebné doby pojištění, píše dále na svém webu MPSV. Nedojde také ke krácení výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým.