Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď

V České republice existují určitá pravidla a podmínky, které musí žadatelé splnit, aby na podporu v nezaměstnanosti dosáhli.

i Zdroj fotografie: Úřad práce ČR
                   

Pokud se stane, že v práci dostanete výpověď, měli byste se ihned zaregistrovat na Úřadu práce, radí web Finance. Důležité je to minimálně kvůli platbám zdravotního pojištění, které jsou povinné. Zaměstnancům jsou odváděny ze mzdy, podnikatelé si je platí sami. Týká se to také osob bez zdanitelných příjmů. Těmi jsou i nezaměstnaní, které neeviduje Úřad práce ČR, dodává web.

Podpora je časově omezená

Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání v rozhodném období, tedy za poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností, dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců,“ řekla Událostem247 mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová. V roce 2023 je měsíční záloha na zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů 2336 korun. 

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Lidé nespokojení v zaměstnání by měli včas dát výpověď. Od příštího roku bude složitější dosáhnout na podporu v nezaměstnanosti

Při zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání si lidé zdravotní pojištění platit nemusí, protože se stanou státními pojištěnci, píše dále web Finance. Čerpání podpory je navíc časově omezené. Starší uchazeči ji mohou dostávat déle, protože se vychází z toho, že obecně si najdou práci hůř než mladší lidé, doplňuje web Peníze s tím, že rozhodující je věk v den podání žádosti o podporu.

Peníze se postupně snižují

Stát vyplácí podporu v nezaměstnanosti po dobu maximálně pěti měsíců uchazeči do 50 let věku, osmi měsíců uchazeči nad 50 do 55 let a jedenácti měsíců uchazeči nad 55 let. Pokud jste výpověď nedali sami, v prvních dvou měsících je podpora 65 procent průměrného měsíčního výdělku. Následně začíná klesat, píše web Finance. Je také třeba splnit určitou dobu pojištění, tedy být účastníkem na důchodovém pojištění alespoň 12 měsíců v posledních 24 měsících.

iZdroj fotografie: abcMedia
Osoby ve starobním důchodu na podporu v nezaměstnanosti nárok nemají. Stejně jsou na tom i ti, kteří pobírají nemocenské dávky

Samozřejmostí je také to, že člověk žádající o podporu v nezaměstnanosti, je občan s trvalým pobytem na území České republiky, připomíná web Euro. Nárok na podporu naopak nemají lidé, kteří jsou ve starobním důchodu, nebo na nemocenské. „Jak nemocenská, tak podpora v nezaměstnanosti se vyplácí z prvního pilíře sociálního systému a pokud má člověk nárok na jednu dávku, tak už samozřejmě nemá nárok na tu druhou,“ doplnil pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články