Nakažené opičími neštovicemi hlásí další země, většina je z Evropy. SZÚ má prý vše pod kontrolou

Opičí neštovice řádí ve více než 20 zemích, které nejsou původní oblastí výskytu tohoto viru. Většina nemocných je z Evropy. Potvrzeno je zatím více než 300 případů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

,,Jedná se řádově o jednotky menších puchýřků. Přirovnal bych to k akné,“ popsal v e-mailu pro ČT mladý muž z Prahy, který se nemocí nakazil. Státní zdravotní ústav (SZÚ) podle ČT aktuálně registruje pět potvrzených případů. Jak uvádí server iDnes s odvoláním na agenturu Reuters a britské zdravotnické úřady, ve Velké Británii přibylo 71 infikovaných. Celkový počet pacientů s tímto onemocněním ve Spojeném království činí 179, shodný nárůst o 22 případů hlásí Španělsko a Portugalsko.

Jednotný postup pro odbornou veřejnost zajišťuje speciální algoritmus

„Zatím tady nic nového nemáme,“ řekla v úterý Událostem247 Štěpánka Čechová ze SZÚ. „Na našich stránkách je k dispozici aktualizovaný algoritmus, neboli jednotný postup pro odbornou veřejnost. Pravidelně informujeme laboratoře a infekční kliniky, jak postupovat, jaká bezpečnostní opatření zachovávat – jde o tzv. ,model BSL 3‘. Týká se to nejen ochranných obleků, ale i způsobu odběru a transportu vzorků,“ dodala pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Monkeypox virus

Výzkumníci používají pro detekci opičích neštovic i dobře známé PCR testy. „Vzorky můžeme kontrolovat i na elektronovém mikroskopu. Na nich jsme ostatně začínali, protože PCR kity k nám dorazily s dvoudenním prodlením, ale PCR je rychlejší. Na druhé straně, elektronový mikroskop nám poskytne detailnější informace o viru, i když zpracování trvá déle,“ vysvětluje dále Štěpánka Čechová pro Události247.

Byli jsme připraveni dřív, než se objevil první pozitivní případ

Nebylo zapotřebí zkušeností s covidem, aby odborníci na prevenci šíření nákazy nebyli zaskočeni razantním nástupem nového viru. „Tyto doporučující postupy a algoritmus jsme vydali dřív, než se vůbec v ČR objevil první případ. Nyní už jen pravidelně provádíme drobné úpravy odborných doporučení. Museli jsme být připraveni v předstihu, protože jsme samozřejmě permanentně monitorovali, co se děje v okolních státech,“ uzavírá Čechová pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Puchýře

Původcem viru MPXV, který způsobuje onemocnění opičími neštovicemi, jsou opice makak. Vir byl u lidí zjištěn už koncem 70. let minulého století. Aktuální znepokojení vyvolává pouze rychlost jeho šíření mimo africký kontinent. Jak řekl Událostem 247 epidemiolog Roman Prymula, zdaleka nejčastějším způsobem mezilidské nákazy je sexuální styk mužských partnerů. Možný je ale i přenos dýchacími cestami, drobnými oděrkami nebo kontaminovaným ložním prádlem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články