Do škol by se mohla vrátit branná výchova. Podle poslance Horáka by děti mohly střílet ze vzduchovky

Předmět branné výchovy na školách neexistuje už přes třicet let. To by se ale v budoucnu mohlo změnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr školství Petr Gazdík podle CNN Prima NEWS už dříve uvedl, že by chtěl pro základní a střední školy zavést týdenní kurzy krizové přípravy, které by měly podobnou formu jako takzvané lyžáky. Jak řekli poslanci pro CNN Prima NEWS, děti by se učily například stavět stan, základy přežití v lese nebo jak zachránit život. Testování už dříve ukázalo, že by si děti nevěděly rady, kdyby například začalo hořet nebo se stala dopravní nehoda a musely by poskytovat první pomoc, píše Deník.

Gazdík: Nemůžeme udělat další předmět

Branná výchova nejde udělat jako předmět, nemůžeme předměty navyšovat do nekončena. Takže moje představa je, že by ve školách mohl existovat, stejně jako máme lyžařský kurz, vodácký kurz, i kurz krizové přípravy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Gazdík. Většina poslanců podle CNN Prima NEWS souhlasí s tím, aby něco takového ve školách bylo. „Mohly by tam být nějaké hry, které by děti seznámily se základním přežitím v přírodě a mohly by pro ně být zajímavé – například rozdělat oheň či přespat v lese,“ řekl CNN prima NEWS poslanec KDU-ČSL Jiří Horák.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Provizorní obydlí v lese

Lidovec Horák dle CNN Prima NEWS navrhl, že by se děti na kurzu mohly učit střílet ze vzduchovky. Ministr školství totiž o kurzu začal mluvit v souvislosti s válkou na Ukrajině. Návrh na střelbu ale kategoricky zamítl. „Nic takového není v plánu,“ řekl Gazdík Událostem247. S návrhem Horáka a se střílením ze vzduchovky však souhlasí poslanec SPD a místopředseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Zdeněk Kettner, píše CNN Prima NEWS.

Kurzy by mohly fungovat už za dva roky

Podle Lubomíra Metnara, bývalého ministra obrany a současného poslance je důležité, aby se děti naučily, jak zachránit někomu život. „Dneska k úmrtí dochází po čtyřech až šesti minutách, dojezd záchranné služby je do 20 minut, to už může být někdy pozdě. Proto musíme vědět, jak zachránit život. Také by se děti měly naučit, jak se chovat, když dojde k výbuchu, zranění nebo požáru. Přirozené reakce lidí jsou, že se jdou podívat, co se stalo, ale to není vždycky dobře,“ upozornil pro CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Děti na kurzu

Teoreticky by se dalo vyučovat i to, jak si třeba obstarat jídlo, ale nedokážu si představit, jak budeme děti třeba učit kuchat králíka. Já jsem kluk z vesnice a králíka jsem nikdy nestahoval, nedokážu si představit, jak by na to děti koukaly,“ doplnil pro CNN Prima NEWS Kettner. Podle ministra školství by kurz krizové přípravy vznikl v rámci revize rámcových vzdělávacích programů. „Ke schválení nového rámcového vzdělávacího programu by se nové kurzy měly dobrovolně učit poprvé ve školním roce 2024 až 2025, povinně od roku 2025,“ upřesnil pro CNN Prima NEWS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články