Nedostatek zubařů v ČR: Lidé kvůli jednomu vyšetření cestují i stovky kilometrů

Podle prezidenta ČSK se problém s nedostatkem zubařů v Česku mnohdy zbytečně politizuje. V diskusi není zohledňován současný trend specializace zubařů a sdružování do jediné ordinace.

i Zdroj fotografie: Tom Watanabe / Creative Commons / CC BY
                   

Češi si v rostoucí míře stěžují na nedostatek stomatologické péče, zaznamenal iRozhlas. Podle statistik zubaři ze systému veřejného zdravotního pojištění opravdu odcházejí. Nedostatek stomatologů trápí především menší obce, píše dále k tématu Deník. Buď tam nejsou vůbec, nebo jejich počet není schopen pokrýt poptávku občanů. Neláká je nabídka vybavené ordinace, dokonce ani městský byt.

Zubní kazy se s postupem moderní medicíny stávají záležitostí pouze nejchudších

Paní Martina Machová z Havířova Událostem247 popsala, že sehnat zubaře poblíž bydliště se jí dlouhodobě nedařilo. Dojíždět do ordinace musí přes celou republiku, a to do Prahy několik stovek kilometrů. ,,Byl to boj. Zuby mě bolely, ale po tom, co moje zubařka odešla do důchodu, musela jsem najít řešení. Samozřejmě mě to stojí hodně peněz, ale jiná alternativa prostě nebyla. Bolest zubů nepřeju nikomu,“ uzavírá čtyřiadvacetiletá podnikatelka pro Události247.

iZdroj fotografie: abcMedia
Šmucler: „Lidé si prostě více čistí zuby. To je samozřejmě dobře.“

Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory (ČSK), Událostem247 vyložil, že z jeho pohledu nelze hovořit o celkově klesajícím počtu zubařů. „Je jich k dnešku dokonce o 50 procent víc, než v době, kdy já jsem absolvoval fakultu. Naopak zubních kazů ubylo, takže potřeba stomatologické péče se zaplaťpánbůh snižuje.“ Zubaři v Česku podle něj chybí jen na první pohled. Problém je spíš v tom, že zubní ordinace se dnes většinou zkládají z více lékařů.

Ordinace dále od bydliště, zato obsazená specialisty

Specializujeme se, takový je současný trend,“ vysvětluje dále prezident ČSK Událostem247. „Už to není jako dřív, kdy jeden zubař dělal všechno. Slučujeme se.“ Pacienti si podle něj takovou praxi chválí – jsou rádi, že v případě dovolené nenajdou ordinaci zavřenou. „Ano, znamená to samozřejmě, že na některých malých místech zubař nebude. Ale třeba pět kilometrů vedle bude praxe o dvou vstupních lékařích.“

iZdroj fotografie: abcMedia
Stomatologové se prý už brzy budou starat spíš o krásu. Zdravé zuby zřejmě budou na druhém místě

Jiný příběh ovšem je, že máme tisíc zubních lékařů, kteří jsou bez smlouvy. To je evropský unikát. Některým smlouvy prostě nedávají. Jiní je ani nechtějí, protože třeba zahrnují některé výkony, které se už vůbec neprovádějí.“ Šmucler pro Události247 uzavírá prognózou nedaleké budoucnosti: „V roce 2040 bude třeba v Německu poptávka po zubařích na nule. Současní medici nevědí, co budou jednou v praxi dělat. Tedy kromě estetiky.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články