Kupovat levnější jídlo se může vymstít. Zákazníkům totiž hrozí velké zdravotní problémy

Při koupi podezřele levného másla je nutno věnovat pozornost doporučenému datu spotřeby. Na hranici trvanlivosti může žluknout a být i zdravotně závadné.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Nakupovat nejlevnější máslo se může vymstít. Pravděpodobně jde o rozmrazený výrobek, podrobnosti před nedávnem přinesly Události247. Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy nám řekl: „Zamražené máslo v obchodech může pocházet ze stáních hmotných rezerv.“ Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce však Události247 následně ujistil, že žádné velké objemy mražených potravin aktuálně neevidují.

Raději čerstvé máslo než margarín. Ale opravdu čerstvé

Sedmačtyřicetiletý vdovec Josef Novotný se Událostem247 svěřil, že na nekvalitní máslo ve své oblíbené prodejně nedávno opravdu narazil. Přestože při svém způsobu života doma příliš nevyvařuje, nechal si poradit od zkušených kuchařek ve svém okolí. Začal kupovat čerstvé máslo místo náhražkových margarínů. „Jednou jsem přinesl domů divné balení. I po odkrajování mělo pořád žlutou barvu a prostě smrdělo. Myslím, že bylo žluklé. Vrátit jsem ho nešel.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Datum spotřeby překročily i některé z kontrolovaných masných výrobků

Stejnou problematiku otevírá Deník. Lidé, kteří žijí na pokraji chudoby, nakupují často ve slevách. Počítají s tím, že zde nakoupí i zboží staršího data výroby. Pokud je produkt označen datem minimální trvanlivosti, je to v souladu se zákonem, uvádí Deník. Ovšem potraviny, které podléhají rychlé zkáze a datum spotřeby je po termínu, se prodávat nesmějí, jakkoliv výrazně označené. Průzkum přesto odhalil prodej uzenin i mléčných výrobků po uplynutí data spotřeby, píše Deník. U těchto produktů tak hrozí velké zdravotní problémy, dodává Deník.

Trvanlivost potraviny a doporučené datum spotřeby není totéž

Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy Událostem247 sdělil, že podobná agenda se u nich aktuálně příliš často neřeší. „V maloobchodě jde spíše o pole působnosti Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Potraviny, kterým dochází datum spotřeby se pochopitelně dává do slevových akcí, to není nic nového.“ Dodává, že ani v poslední době nezaznamenávají nijak zvýšený výskyt nabídek problémového zboží, byť třeba ve zmíněných slevových akcích.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi v době sílící inflace často nakupují zboží ve slevových akcích

Předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska (SOS) Marcela Reichelová Událostem247 rovněž nepotvrdila žádné čerstvé zkušenosti s takto závadným zbožím. Radí však zákazníkům dát si pozor na rozdíl mezi datem trvanlivosti a datem spotřeby. „Trvanlivost je delší; u některého zboží se ale doporučuje okamžitá konzumace. Rychle se kazící zboží, jemuž dochází spotřeba, by měl prodejce zřetelně označit nebo oddělit od ostatního,“ dodala Reichelová pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda