Podle ministra dopravy Martina Kupky potřebujeme snižovat státní dluh a toto opatření je nezanedbatelnou úsporou. Dopravci doufají, že se nebudou potýkat s odlivem zákazníků.
Používání hromadné dopravy od dubna zdraží. Vláda totiž snížila některé slevy na jízdném. Začátkem nového měsíce již stát nebude hradit 75 % jízdného z veřejných financí, ale pouze 50 %. Zdražování se dotkne zejména důchodců, žáků a studentů. Ačkoliv je tento koaliční krok nepopulární, je to jeden ze způsobů, jak ušetřit, informoval Deník.
Krocení státního dluhu
„Potřebujeme krotit obrovský státní dluh, inflaci a snižovat provozní výdaje. Poloviční sleva jízdného znamená nezanedbatelnou úsporu v rozpočtu. Je to odpovědná sleva, která šetří peníze, je sociálně citlivá neodvádí cestující z dopravy,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
„Úpravou výše slev ze 75 % na 50 % se sníží deficit státního rozpočtu ročně až o 1,9 miliardy korun. Záleží na tom, kolik bude v následujících letech cestujících ve veřejné dopravě,“ sdělil Událostem247 mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
„Zavedení slev jsme uvítali, protože si myslíme, že hromadná doprava si podporu zaslouží. Skutečně také cestujících přibylo. Snížení slev jsme nepodporovali, ale doufáme, že i padesátiprocentní úspora bude dost motivační. Pro autobusové dopravce, které dva roky drtil covid a nyní se potýkají s drahou naftou, by úbytek cestujících byl asi posledním hřebíčkem do rakve,“ varuje mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix.
K odlivu zákazníků snad nedojde
„Ukazuje, že to vláda se snižováním schodku rozpočtu myslí vážně. Dvě až tři miliardy nejsou malé peníze, takže to bude mít i reálný dopad. Navíc jde o opatření v souladu se středopravým viděním světa, takže by nás to po volebním výsledku nemělo překvapovat, i když se to někomu nemusí líbit.“ citovaly Seznam Zprávy ekonoma Dominika Stroukala.
„Kvůli omezení pohybu a zavedení distanční výuky v uplynulých letech došlo k významným poklesům přepravy cestujících. Proto dnes předpokládáme, že úprava státních slev už k dalšímu odlivu zákazníků nepovede. Věříme, že s ústupem pandemie a návratem k normálu se lidé, včetně skupiny zákazníků využívajících slevu, do vlaků postupně opět vrátí,“ přeje si mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Jedním z důvodů, proč by cestující neměli zanevřít na hromadnou dopravu jsou nynější historicky nejvyšší ceny nafty a benzínu u čerpacích stanic, které zásadně prodražují samostatnou dopravu. „Kvůli dražším pohonným hmotám očekáváme spíše vyšší zájem cestujících o vlaky a autobusy. Využíváním veřejné dopravy je navíc možné snížit i energetickou závislost,“ myslí si Jan Holub, mluvčí společnosti Arriva transport Česká republika.