„Mám toho plné zuby!“ Lidé jsou naštvaní, někteří důchodci mají víc peněz než lidi, kteří na ně vydělávají

Důchodci jsou jedinou skupinou lidí, která má jistotu, že i v době inflace se její příjem bude zvyšovat. Někteří to kritizují.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

I v letošním roce si důchodci přilepšují. O ledna se díky pravidelné valorizaci základní vyměřovací složka všem zvýšila o 140 korun a o 5,1 procenta se zvedla zásluhová část, informuje web Seznam Zprávy. V průměru, podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), penze vzrostla o 825 korun. Státní kasu takové navýšení přijde na 28,6 miliardy korun. Tím ale dobré zprávy pro důchodce na začátku roku neskončily. Některým se zvedly důchody také o takzvané výchovné, které činí 500 korun měsíčně za odchované dítě.

Přijde další zvyšování

Trend zvyšování důchodů bude pokračovat. Šéf resortu ministerstva práce před pár dny oznámil, že zřejmě v červnu dojde k mimořádné valorizaci penzí a důchody se navýší v průměru až o tisíc korun, informuje web TN. Už loni přitom zažili penzisté nejrychlejší zvyšování důchodů od roku 1989. Za rok 2022 vzrostla průměrná penze z 15 410 korun na více než 18 tisíc korun, tedy o 17 procent, připomíná web Deník. Mzdy se přitom za stejné období zvýšily jen o necelá čtyři procenta.

Díky tomu, že v letošním roce průměrný důchod bude téměř 20 tisíc korun, budou na tom penzisté lépe než mnoho pracujících, píše web Kurzy. Zaměstnancům se totiž kvůli inflaci propadnou reálné výdělky o zhruba tři procenta, důchodcům jen kolem jednoho procenta. Například uklízečka má dostávat minimálně 17 900 korun měsíčně podle vládního nařízení o minimálních a zaručených mzdách, píše web Kupní síla. Velmi nízký zaručený plat mají také lidé obsluhující jednoduché zařízení či doručovatelé.

Systém je neudržitelný

Jejich měsíční výdělky jsou často mnohem nižší než průměrné penze. Mnoha lidem se taková situace nelíbí. „Jsem vysokoškolačka a do toho pracuji. Chápu, že na naši budoucnost stávající penzisté dřeli a vážím si toho. Vážně mě ale nebaví tenhle systém, hlavně když starých lidí v populaci přibývá. Mám plat jenom pár tisíc korun, do toho ve škole dřu jako mezek, jenom abych vydělávala na důchodce a jejich důchody. Mám toho vážně plné zuby!“ řekla Událostem247 24letá čtenářka Alena z Brna.

iZdroj fotografie: abcMedia
V Česku je také skupina seniorů, kteří mají důchod vyšší než 70 tisíc měsíčně

Aktuální situace se nelíbí nejen pracujícím, ale před systémem mimořádných valorizací penzí varují také odborníci. Stát už nyní nezvládá důchody vyplácet a musí si rekordně půjčovat, píše web Echo24. Důvodem je skutečnost, že důchody už čtvrtým rokem rostou rychleji než mzdy, ze kterých se penze financují, připomíná Echo24. Nevyhnutelná tedy bude důchodová reforma, která zvedání důchodů zpomalí. A naopak zvýší věk odchodu do důchodu.

Souhlasíte s názorem čtenářky, nebo si myslíte, že je stávající důchodový systém správný?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články