Ultrazvuky u praktických lékařů mohou významně pomoci covid pozitivním pacientům. „Odhalíme zápaly plic, které bychom jinak přehlédli,“ vysvětluje lékař Halata

Ultrazvuk do každé ordinace praktického lékaře? Možná již brzy realita. Jaký důvod ale praktici mají, že toto požadují? Co by se změnilo pro pacienty?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snadněji a lépe stanovená diagnóza, pacient ušetří čas, protože se dříve dostane za specialistou. Ultrazvuk také hraje zásadní roli v boji s covidem. Jak? I na to jsme se ptali MUDr. Davida Halaty, praktického lékaře a člena výboru SVL ČLS JEP.

Co si praktici od používání ultrazvuku slibují?

Hlavně zrychlení a zpřesnění diagnózy, s čímž souvisí i rychlejší nasazení léčby. Ultrazvuk představuje další dílek do mozaiky primární péče. Pokud budu mít u akutního vyšetření podezření například na zápal plic, ultrazvuk umožní spolu s dalšími vyšetřovacími metodami určit diagnózu během několika minut přímo v ordinaci, mohu pacienta rovnou léčit a nemusím jej případně odesílat na další vyšetření.

K čemu všemu by mohli praktici ve svých ordinacích využívat?

Praktici již nyní ultrazvuky v řadě ordinací používají, nejedná se již o nic nového, k vyšetření plic, srdce, základnímu vyšetření břicha, například k vyloučení žlučníkových kamenů, obstrukce močových cest, vyloučení hluboké žilní trombózy nebo poškození měkkých tkání.

Jak se z vašeho pohledu ultrazvuk v rukou praktiků osvědčil při pandemii?

Zcela změnil přístup ke covid pozitivním pacientům. V naší ordinaci byl každý covid-19 pacient, u kterého nedošlo ke zlepšení stavu do 3 dnů, vyšetřen včetně ultrazvuku. A právě díky ultrazvuku jsme odhalili řadu zápalů plic, které bychom jinak přehlédli. Covidový zápal plic totiž většinou není klasickým vyšetřením fonendoskopem slyšet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covid-19

Ultrazvuk nepoužívá radioaktivní záření jako rentgen a umožňuje tedy častější kontrolu stavu, klidně každý den. Je přesnější v diagnostice zápalu plic než rentgen, z našich zkušeností dokáže odhalit zápal plic o 1 až 2 dny dříve. Jinými slovy ultrazvuk umožňuje diagnózu zápalu plic za 10 minut přímo v ordinaci nebo u pacienta doma s větší přesností než při klasickém vyšetření v nemocnici. A okamžitě adekvátně léčit.

V čem se liší používání ultrazvuku specialisty a praktickými lékaři?

Nechceme „fušovat“ do řemesla ultrasonografistům a dalším specialistům a provádět systematická vyšetření. Našim cílem je tzv. Point-of-Care ultrasonografie (POCUS), při které se zaměřujeme na zodpovězení jedné velmi konkrétní klinické otázky. Práce ultrasonografistů je při vyšetření naprosto detailně popsat například celé břicho pacienta s chronickými bolestmi. Aby toho byli schopni, musí absolvovat rozsáhlé školení a provést stovky vyšetření, aby vůbec mohli získat certifikaci.

iZdroj fotografie: Globe Media / Reuters
Pandemie

Co brání většímu nasazení ultrazvuku do ordinací?

Chybějící úhrada od zdravotních pojišťoven a podpora ministerstva zdravotnictví. Je nepochopitelné, že máme v průběhu pandemie k dispozici vyšetření, které je schopné zcela zásadně změnit diagnostiku a směřovat pacienta včas k řádné léčbě a nečekat zbytečně, až na těžké zhoršení stavu, a přitom jej v podstatě nevyužíváme. Přitom ultrazvuk v rukou praktiků zachraňoval řadě covid-19 pacientům život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články