Energetická krize, zdražování potravin a vysoká inflace způsobují to, že stále víc lidí v Česku žije na hranici chudoby.
Chudoba se nejvíce dotýká samoživitelek s více dětmi a také osamělých důchodkyň. O dávky se někdy bojí zažádat, psal o tom Deník. Přes padesát procent rodin se třemi a více dětmi se nachází v nejchudším pásmu Česka. Patří sem přes 80 procent domácností s jedním rodičem a více dětmi, píše dále Deník.
Strážníci samoživitelce zaplatili nákup
I když mohou lidé v nouzi využít zásoby například z potravinových bank, ne vždy tam přijdou a stále více se uchylují ke krádežím zboží v obchodech, uvádí web iDnes. Nárůst krádeží pozorují policisté ve všech krajích. Nejčastěji lidé kradou základní potřeby, tedy potraviny a drogerii. Většinou jen v hodnotě kolem stokoruny, dodává iDnes. ,,Krádež jako trestný čin je až při škodě od 10 tisíc korun, to ale neplatí u recidivistů, kteří se v případě krádeže zboží v přestupkové hodnotě dopouštějí trestného činu“, řekla Událostem247 policejní mluvčí Eva Michalíková.
Ke krádežím jídla se často uchylují také zoufalé matky, které potřebují nakrmit své děti. Například v Pardubicích strážníci vyjížděli ke 23leté ženě, která kradla jídlo pro své dvě děti. Takto přistižena byla už podruhé. Strážníci se jí však rozhodli pomoci a neuložili jí pokutu. Kromě toho, že ženě nákup zaplatili, dali jí ještě peníze na další výdaje, píše o tom Pardubický deník.
Krádež dvou salátových okurek
Zvýšení krádeží evidují i v Brně. Jak píše web CNN Prima News, od začátku roku se tam strážníci zabývali téměř 700 případy krádeží. V porovnání s loňským rokem se tento počet zvýšil zhruba o stovku. Někdy jsou krádeže i kuriózní. „Naposledy strážníci vyjížděli na Mendlovo náměstí, kde muž ukradl dvě salátové okurky v hodnotě necelých 30 korun,“ řekl Událostem247 mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
„Ve stejný den v supermarketu v Králově Poli ukradl muž jeden vajíčkový chleba za necelých 25 korun. Někteří lidé kradou i z toho důvodu, aby ty věci prodali. To už se však jedná o dražší potraviny, například čokolády. Jde většinou o menší zboží, které se jim podaří lépe schovat pod oblečení. Naopak levnější zboží mívají pro vlastní potřebu, většinou právě proto, že mají hlad,“ doplnil Ghanem pro Události247.