Od 1. dubna se životní a existenční minimum zvýšilo o deset procent. Podle některých expertů je to málo.
Životní minimum nově činí pro samotného dospělého 4250 korun, v rodině je částka pro dospělé i děti nižší. Existenční minimum se zvýšilo na 2740 korun. Vyšší příspěvek se promítne i v růstu dalších sociálních dávek. Například příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení, příspěvku pro pěstouny a mimořádné okamžité pomoci. Jak upozorňují Seznam zprávy, zdražování ohrozí až 1,5 milionu domácností.
Lidé si přilepší v průměru o tři stovky
Někteří odborníci chválí, že se kabinet Petra Fialy snaží na zdražování nějakým způsobem reagovat. Zároveň se ale shodují na tom, že desetiprocentní navýšení nebude stačit. Inflace je totiž reálně vyšší než deset procent. Podle Daniela Hůle z Člověka v tísni je zdražování natolik radikální, že by se měla minima upravit spíše o 20 procent. Upozorňuje také, že aktuální zdražování se může dotknout široké škály lidí v nižší střední třídě.
České noviny připomínají, že zvýšení existenčního minima pomůže především lidem, kteří dluží na výživném na dítě, nebo jsou dlouhodobě zapsaní na Úřadu práce a nevykonávají veřejnou službu. Životní minimum se liší podle věku a počtu lidí v domácnosti, kteří dávku pobírají. Pro jednotlivce bylo 3 860 korun, po navýšení tedy bude víc o necelých čtyři sta korun.
Navýšení se promítne už v dubnové výplatě dávek
Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová Událostem247 řekla, že nové opatření se bude týkat asi 360 tisíc lidí, kteří dávky pobírají. Zároveň platí, že někteří mají nárok na více dávek současně. „Navýšení se promítne už do jejich dubnové výplaty,“ doplnila. Navýšení životního a existenčního minima má dopad i na některé sociální dávky. Více peněz tak dostanou ti, kteří pobírají příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo příspěvek při pěstounské péči.
Navýší se také mimořádná okamžitá pomoc a zvýší se počet rodin, které dostanou přídavek na dítě a porodné. „Navýšení životního a existenčního minima o 10 procent odráží přibližný nárůst spotřebitelských cen. Výše těchto částek tak bude odrážet nezbytné náklady na potraviny a ostatní základní potřeby,“ dodal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Částky životního a existenčního minima byly zatím upravovány dvakrát, a to v lednu 2012 a v dubnu 2020.