Zdražují volně dostupné léky. Suroviny na výrobu léků podražily i o 200 procent

Lidé, kteří trpí například bolestmi hlavy a užívají paralen či ibalgin, se musí připravit na to, že si sáhnou hlouběji do kapsy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Volně dostupné léky v lékárnách zdražují i o desítky procent, píše TN. Nejvíce to pacienti podle TN pocítí právě u přípravků na bolest, horečku nebo také u očních kapek. I když ceny léků na předpis reguluje stát, kvůli zvyšujícím se výrobním nákladům hrozí, že je výrobci nebudou za stanovenou cenu schopni vyrábět, a proto by mohly být nedostatkovým zbožím, uvádí TN.

Léky na bolest podražily o desítky korun

Na rostoucí ceny volně prodejných léků mají vliv náklady na suroviny, vyšší ceny energií i obalů, píše TN. Suroviny, ze kterých se léky vyrábí, rostou podle TN globálně o 100 i 200 procent. Zdražování je podle lékárníků individuální. U některých léků se cena zvýšila o jednotky procent, jiné podražily až o desítky korun. „Týká se to určitě těch nejzákladnějších věcí typu Paralen, Ibalgin, Celaskon, hodně oční kapky,“ potvrdila pro TN farmaceutická asistentka Gabriela Gütlingerová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Léky

Léky na horečku podražily o zhruba osm korun, u léků proti bolesti se cena navýšila asi o 17 korun, uvádí TN. Až o desítky korun jsou dražší oční kapky, kapky na kašel nebo náplasti proti bolesti. Ceny léků na recept jsou zastropovány a stát u nich určuje, za kolik se mohou prodávat. Zvýšené výrobní náklady ale mohou dle TN vést k jejich nedostupnosti. Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs ale TN ujistil, že něco takového se zatím neděje.

Lidé v Česku zobou prášky ve velkém

Ke zvyšování cen léků dochází, ale pouze částečně,“ řekla Událostem247 mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. „Ceny léků ovlivňují hlavně výrobci. V současnosti lékárny léky bez předpisu nakupují často za vyšší ceny, ale marže lékáren se dle dostupných informací nenavyšují. Inflace, drahé energie i požadavky na navýšení platů se však týkají samozřejmě i zdravotnictví, včetně lékárenské péče a léků,“ dodala mluvčí. Inflace se podle Bažantové nepromítá do úhrad pojišťoven. Ty zůstávají stejné a nejsou valorizovány. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékárnice

Češi léky na bolest užívají poměrně často. Na téma nadužívání léčiv u nás vznikla zatím jediná studie v roce 2008. Podle jejích autorů, lékařů z neurologických klinik v nemocnicích v Praze, Brně nebo třeba v Opavě, tehdy potvrdila problém s vyšším užíváním léků proti bolesti, informoval už dříve Český rozhlas. Například migrénou v Česku trpí desetitisíce lidí. Čtvrtina z nich má bolesti tak často, že si prášky bere, i když je nepotřebuje, jen aby se bolesti vyhnula, píše Český rozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články