Loni v Česku přistálo několik letadel s Afghánci evakuovanými z Kábulu. Jednalo se převážně o tlumočníky s rodinami. Nyní si hledají práci.
Ze 170 evakuovaných Afghánců zůstalo v Česku jen 128, píše web Novinky. Všichni jsou údajně vděční za možnost v tuzemsku žít, ale některým se ani po roce nepodařilo najít práci. Problém mají s českým jazykem. Podle předsedy, Spolku afghánsko-české solidarity Amira, ale nikdo z nich nepřemýšlí o návratu do země, protože by je tam čekala smrt. Do Česka byli loni evakuováni Afghánci z Kábulu poté, co se Tálibán zmocnil hlavního města.
Nedostatečná podpora státu
Česko se poté zapojilo do záchrany svých spolupracovníků v Afghánistánu. Jednalo se převážně o tlumočníky a pracovníky neziskových organizací s jejich rodinami. Evakuováni byli i další Afghánci, kteří měli dlouhodobé vazby na Česko, jak psal například web iRozhlas. Amir, který je předsedou Spolku afghánsko-české solidarity, pracoval pro Člověka v tísni a byl děkanem fakulty inženýrské a výpočetní techniky kábulské univerzity. V Česku v minulosti studoval, píše iRozhlas.
I díky svému dřívějšímu pobytu česky umí, a tak si našel práci stavbyvedoucího, píše web Novinky. O ostatních evakuovaných se to ale říct nedá. Důvodem je podle Amira i nedostatečná výuka češtiny. „Hodiny jazyka jsou ve Státním integračním programu jen dvě týdně. Dostávají také úřední dopisy psané komplikovanou češtinou, které nerozumí. Byly by potřeba i rekvalifikační kurzy, aby si našli práci,“ uvedl pro web Novinky šéf Spolku afghánsko-české solidarity. Zlepšení podmínek pro Afghánce ale znemožnila válka na Ukrajině.
Česká solidarita na úkor domácích
„Sociální pracovníci často na Afghánce nemají čas, případně si nerozumí. Navrhovali jsme, že se Afghánci z našeho spolku zapojí a pomohou integrační program zlepšit. Kvůli válce na Ukrajině ale tento návrh padl, šest měsíců se nic neděje,“ řekl Amir pro server Novinky. A zřejmě se ani nic dít nebude, protože ruská invaze nadále pokračuje a veškerá pozornost v Česku se tak soustřeďuje na ukrajinské uprchlíky. Ti dostávají od státu zdarma bydlení, zdravotní péči a mají nárok každý měsíc i na finanční příspěvek. Bez problémů mohou také získat práci.
Zaměstnání od začátku války dostalo v Česku už více než sto tisíc Ukrajinců, píše web iDnes. Další budou zřejmě přibývat. Vzhledem k nadměrné solidaritě některých Čechů vůči Ukrajincům se může stát, že práci dostanou uprchlíci i na úkor českých občanů. Česko si tak může svou otevřeností vůči občanům z jiných zemí velmi brzy naběhnout. Obzvlášť v situaci, kdy se spousta domácností dostává do zapeklité situace kvůli zdražování, to může v budoucnu způsobit velký problém.