Soud dal ve dvou případech čerpání neoprávněné podpory za pravdu Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu.
O průběhu soudního řízení, které se týká dceřiných společností holdingu Agrofert, informuje web iRozhlas. Letos v únoru na zemědělské podniky SPV Pelhřimov a Agro Plchov podal žalobu Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Důvodem byla skutečnost, že fond firmám spadajícím pod Agrofert vyplatil peníze na podporu pojištění hospodářských plodin a zvířat. Při prověrce ale vedení instituce zjistilo, že byly prostředky proplaceny neoprávněně, protože nebyl splněn statut malých a středních firem, píše server iRozhlas.
Další soudní rozhodnutí budou následovat
V případě zmíněných společností se jednalo o zhruba 383 tisíc korun. Soudní spor ale fond vede i proti dalším dceřiným firmám holdingu. Nadále běží tři soudní řízení. „Zatím nepravomocná rozhodnutí byla vydána ve sporech proti společnosti ZS Vilémov, kdy se jedná o dvě samostatná soudní řízení,“ uvedla mluvčí fondu Barbora Šenfeldová pro web iRozhlas.
Holding Agrofert pochybení podle iRozhlasu odmítá. „Jsme přesvědčení , že jsme postupovali v souladu se zákonem, probíhající kauzy však nekomentujeme,“ uvedl pro web iRozhlas mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
Celkem fond podal pět žalob na čtyři dceřiné společnosti. Nejasnosti panují také kolem společností ZEMOS a Agro České Budějovice. Tyto firmy finanční prostředky čerpaly v letech 2010. Fond se ale s těmito subjekty nesoudí. „Pohledávky na vrácení vyplacené podpory za společnostmi ZEMOS a s. AGS AGRO České Budějovice a.s. nejsou vymáhány soudně,“ cituje vyjádření fondu server iRozhlas.
Blokování se netýká celého holdingu
Jak upozorňuje web ČT24, kvůli odmítání Agrofertu vrátit problematické dotace, má uzavřenu i možnost čerpat další. Žadatelé o příspěvky nesmí mít nedoplatky vůči státu či konkrétním institucím, mezi kterými je i zmíněný fond. Jak ale uvedl v rozhovoru pro iRozhlas předseda fondu Josef Kučera, stopka se netýká celého holdingu. „Pokud jde o společnost Agrofert, tak velká část dceřiných společností v současné době nemůže z důvodu nesplnění podmínek čerpat podpory v rámci našich programů,“ uvedl pro iRozhlas.
Web ČT24, že holding Agrofert patřící do svěřeneckého fondu expremiéra Andreje Babiše sdružuj téměř dvě stě firem působících převážně v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Agrofert měl problémy s čerpáním dotací i kvůli svému majiteli. Proplácení peněz pro holding bylo v roce 2019 pozastaveno poté, co začal audit Evropské unie kvůli Babišově střetu zájmů. Až letos v listopadu Evropská komise oznámila českým úřadům, že mohou požádat EU o proplacení zablokovaných dotací pro Agrofert. Peníze už totiž Česko vyplatilo ze svého.