Západ měří dvojím metrem: Ukrajinu a Putina řeší, o ostatní problémy ale nejeví zájem, tvrdí Amnesty International

Konflikt na Ukrajině je ostře sledovaný i organizacemi, které upozorňují na nedostatky při dodržování lidských práv.

i Zdroj fotografie: Office of the President of the United States
                   

Výroční zpráva za rok 2022 lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) západní státy nepotěšila. Web Čas informuje, že AI dala ve zhodnocení za loňský rok do kontrastu ostrou reakci Západu vůči ruské invazi na Ukrajinu. O situaci v Egyptě a Saúdské Arábii se nikdo nezajímal. Západní státy také nijak nekomentují zacházení Izraelců s Palestinci. Podle Agnes Callamardové, generální tajemnice mezinárodní lidskoprávní organizace, se ukazují „dvojité standardyZápadu“.

Upozornění na situaci v Izraeli

Podle ní reakce na válku v Ukrajině „odhalila, jaká nekonzistentní byla odezva v případě mnohých jiných porušení Charty OSN“, uvádí dále web Čas. Na jednu stranu tedy má konflikt na Ukrajině schopnost ukázat, jak dokáže Západ konat, na straně druhé ale také, jak dokáže selhávat v jiných částech světa. Například v porušování lidských práv na Blízkém východě. Tam jsou reakce západních států vlažné, píše web iDnes. AI připomněla, že v Izraeli byly v loňském roce zavedeny opatření, která vyhnala mnoho Palestinců z domovů.

Situace v Izraeli měla podle lidskoprávní organizace rozšířit nelegální židovské osady a některé z nich legalizovat. Web Čas připomíná, že k tomu došlo i přesto, že izraelské skupiny v nich zabily, podle Amnesty, minimálně 153 civilistů včetně desítek dětí. Organizace upozorňuje, že v tomto případě ale Západ vůči izraelskému „systému útlaku“ nijak nevystoupil. Evropské státy mají podle AI používat dvojí metr také v případě uprchlíků. Zatímco ukrajinští běženci jsou vítaní, ti kteří utíkají před válkami v Sýrii, Afghánistánu, podle organizace ne.

Nejvíce lidí umíralo v Etiopii

Stejně nesolidárně se měly zachovat i Spojené státy, které také přijímaly uprchlíky z Ukrajiny, ale naopak „od září 2021 do května 2022 vyhostily více než 25 tisíc Haiťanů. Mnoho z nich zadrželi a vystavili mučení a jinému špatnému zacházení,“ cituje ze zprávy AI web iDnes. Podle organizace selhaly celosvětové instituce, které neměly dostatečnou odezvu na konflikty v Etiopii, Mjanmarsku a Jemenu. „Konflikt s nejvyšším počtem obětí nebyl v roce 2022 na Ukrajině, ale v Etiopii,“ cituje generální tajemnici Callamardovou web Čas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu musely miliony ukrajinských dětí opustit své domovy

Není to poprvé, co se vůči ukrajinskému konfliktu vyjadřuje Amnesty jinak, než je běžné. V srpnu AI upozornila, že ukrajinské síly ubližují civilistům tím, že zřizují základny v obytných oblastech, jak psaly Události247. Ostře proti takovým závěrům vystoupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého se organizace snaží nabídnout „amnestii teroristickému státu a přesunout odpovědnost z agresora na oběť.“ Ani nejnovější upozornění AI na odvádění pozornosti od jiných válek se zřejmě nebude Kyjevu líbit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články