Putin přijde o spojence. Lukašenko se k němu brzy otočí zády

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nadále brání poslat svou armádu bojovat na Ukrajinu. Má k tomu své důvody.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC-BY
                   

Web Express připomíná, že v běloruský vůdce nařídil vytvoření nové dobrovolnické územní obrany. Cílem je zajistit, aby každý věděl, jak zacházet se zbraněmi. Země má být tímto způsobem připravena reagovat na akt agrese, dodává Express. Podle Lukašenka má být každý muž schopen zacházet se zbraněmi. „Přinejmenším proto, aby chránil svou rodinu, v případě potřeby svůj domov, vlastní pozemek, a je-li to nutné, tak i zemi,“ cituje jeho prohlášení web Express.

Lukašenko se bojí ztráty moci

Rétorika běloruského prezidenta se tímto má podobat rétorice šéfa Kremlu před invazí na Ukrajinu. Tehdy ruský prezident prohlásil, že agrese se setká s odměřenou reakcí, připomíná Express. I proto se řada lidí obává, že se Bělorusko zapojí do války na Ukrajině. Zároveň se ale objevují další indicie, že to Lukašenko neudělá, protože se obává svého konce, píše Express. Tuto domněnku potvrzuje běloruský exilový politik Valery Kavaleuski. Ten má jasné vysvětlení, proč se Bělorusko do války na Ukrajině dosud nezapojilo.

„Skutečnost, že se tak nestalo není, že by Lukašenko byl tak rozvážný nebo tak vyrovnaný, a tak ochotný být moudrým mužem,“ uvedl pro Express. Podle něj si je běloruský vůdce naopak vědom, že se armáda může připojit na stranu Ukrajinců. To by mohlo vést k protestům v zemi. „To je důvod, proč rozhodnutí neposílat běloruské vojáky na Ukrajinu až do současnosti bylo pro Lukašenka velmi pragmatické a svým způsobem samoúčelné, protože jeho hlavní prioritou je zachovat si vlastní mocenskou ruku,“ uvedl Kavaleuski pro web Express.

Rusko může Bělorusko ovládnout

Běloruská náklonost vůči Rusku se navíc může zemi nevyplatit. Události247 tento týden psaly o utajeném dokumentu, podle kterého Moskva počítá s ovládnutím Běloruska do roku 2030. Nemuselo by to pro Rusko být ani nijak složité, a to vzhledem k ekonomické závislosti Minsku. Navíc se nyní na běloruském území pohybují desetitisíce ruských vojáků.

iZdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
Lukašenko je věrným spojencem Putina, důvodem jsou i ekonomické zájmy Běloruska

„Vidíme hromadění ruských jednotek v Bělorusku, vidíme více přesunů ruské armády, pokračují výcviková cvičení na území Běloruska a dnes se provádějí na hranici s Ukrajinou,“ uvedl běloruský exilový politik, píše Express. Podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljaka Minsk zesiluje agresivní rétoriku. Uvedl to v souvislosti s prohlášením běloruského ministerstva obrany, které varovalo, že u hranic s Ukrajinou se soustřeďuje významné množství ukrajinských vojáků a představuje to „ohrožení bezpečnosti“, píše web iDnes.

¨

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem