Popularita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v průběhu války nadále roste nejen na domácí scéně, ale i na té zahraniční.
Z Chaplina Churchillem. Tak někteří odborníci komentují proměnu ukrajinské hlavy státu. Dříve byl Volodymyr Zelenskyj oblíbeným hercem a komikem. V komediálním seriálu Sluha lidu si zahrál učitele, který se stal prezidentem. Jeho role se nakonec stala skutečností a v roce 2019 usedl Zelenskyj do čela Ukrajiny. Za svůj hlavní úkol tehdy označil ukončení bojů na východě Ukrajiny, připomíná web iRozhlas. To se mu v průběhu času příliš nedařilo, a proto začala klesat i jeho popularita.
Rychlý nárůst oblíbenosti
Jak píše web iRozhlas, podle lednového průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie si jen třetina Ukrajinců přála, aby se ucházel i o druhé funkční období. Volilo by ho jen 23 procent dotázaných. Jeho popularita tak byla podobná jako u bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který byl vyšetřován mimo jiné i kvůli velezradě. Velká část lidí v té době nevěřila, že Zelenskyj bude schopen být opravdovým státníkem při případné válce.
„Ukrajinci čím dál více pochybují o tom, že v případě rozpoutání větších vojenských akcí bude Zelenskyj schopen plnit roli vrchního velitele. V tomto ohledu mu nevěří,“ uvedla na začátku letošního roku pro iRozhlas ukrajinistka Lenka Víchová. Krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který 24. února rozpoutal na Ukrajině válku ale všechno změnil. Zelenskyj se těší aktuálně velké podpoře nejen ve své zemi, ale také na mezinárodní scéně. Po celou dobu konfliktu potvrzuje, že je opravdovým státníkem, na kterého se může jeho lid spolehnout.
Neústupný prezident
Podle sociologických průzkumů má podporou více než 90 procent Ukrajinců, jak píše server Hospodářské noviny. Není se čemu divit, protože Zelenskyj dává Ukrajincům najevo, že bude svou zemi bránit do poslední chvíle. Hlavní město opouští většinou jen, když se vydává navštívit vojáky na frontě. O průběhu války pravidelně informuje ve videozáznamech. Po celou dobu dává jasně najevo, že ruskému nepříteli neustoupí, když několikrát zopakoval, že válka skončí až Ukrajina získá zpátky i poloostrov Krym, který byl anektován v roce 2014.
Naopak Západu dokáže diktovat, jak má pomoci. Nebojí se říkat si o zbraně i diplomatická gesta. Je tak jasné, že Zelenskyj bude chtít v budoucnu svého postavení využít. A to nejen znovuzvolením do čela Ukrajiny. Zelenskyj se může dostat i do některé z důležitých organizací jako OSN či NATO. Přínosem by to mohlo být i pro samotné instituce. Mnoho lidí po celém světě k ukrajinskému prezidentovi vzhlíží jako k hrdinovi, a tak by jeho působení v nich mohlo výrazně zvýšit důvěryhodnost těchto organizací.