Kvůli covidu se některým lidem horší zdravotní stav a přitom se ani nemuseli nakazit. Svou vinu na tom nesou i politici

Zákaz neakutních operací během koronavirové pandemie způsobil operační skluz. Pacienti na některé zákroky čekají až dva roky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server TN, k odkládání zákroků musely v době rychlého šíření covidu-19 přistoupit nemocnice po celé republice. Jen v Karlovarském kraji byly operace odloženy tisícům pacientů. Podle generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice Josefa Märze je největší skluz u náhrad velkých kloubů v rámci ortopedických operací.To jsou samozřejmě zákroky, které byly v té době poměrně zbytečné. Navíc vyžadují pooperační intenzivní péči, takže tam ten skluz byl největší,“ uvedl šéf nemocnice pro web TN.

Dopady covidu na zdraví

Právě na ortopedické operace tak byla největší čekací době. V Karlovarském kraji pacienti čekali až dva roky. V posledních měsících se podařilo čekací dobu zkrátit o půl roku. Někde jsou ale čekací lhůty na operaci nadále dlouhé. Dva roky se například nadále čeká na novou kyčel v Ústí nad Labem. V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně si pacienti počkají na ortopedickou operaci 21 měsíců, v Brně pak okolo 16 měsíců, píše dále web TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s bolestmi

Problém se ale netýká jen ortopedických zákroků. U některých pacientů se kvůli odkládaní operace zdravotní stav zhoršil. TN píše, že podle Märze se to týká například lidí, kteří měli problémy s kameny ve žlučníku nebo s endoprotézami. Skluz chce karlovarská nemocnice dohnat do konce roku. Narovnání ale může narušit další koronavirová vlna, která se na podzim očekává. I v posledních dnech stoupají počty pozitivních případů. Vinu na odložení operací nesou i vládní nařízení, která odložení operací nařizovala.

Pokles zájemců o očkování

Jak píše ČTK, poprvé od konce července v sobotu stouplo mezitýdenní srovnání. Za první víkendový den laboratoře odhalily 570 nákaz, což je o 51 více než minulou sobotu. Provedených testů přitom bylo zhruba stejně, a to kolem 2400. Dobrou zprávou ale zůstává, že klesá počet hospitalizovaných s covidem-19. V sobotu v nemocnicích leželo s pozitivním testem 854 lidí, minulou sobotu to bylo více než tisíc, doplňuje ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Jak dále píše ČTK, k poklesu ale nedochází u pacientů ve vážném stavu. Stále jich je kolem třiceti. Naopak klesá počet těch, kteří se chtějí před těžkým průběhem chránit pomocí očkování. Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že si za sobotu nechalo podat vakcínu 314 lidí, což je o 253 méně než před týdnem. Většina zájemců si přišla pro posilující dávku. Jak připomíná ČTK, plně očkovaných je v Česku necelých 6,89 milionu lidí.

Co si o dopadech pandemie v nemocnicích myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články