Hodnoty na totemech čerpacích stanic se v posledních týdnech snižovaly. V příštím roce má naopak opět dojít ke zdražení pohonných hmot.
Závěr roku byl z hlediska cen paliv pro Čechy radostný. Už několik týdnů dochází ke zlevňování, jak benzínu, tak nafty. Minulou středu se Natural 95 prodával za průměrných 36,40 koruny za litr a diesel za 37,86 koruny za litr, informuje ČTK. Ceny oproti předchozímu týdnu opět klesly o více než dvacet haléřů. Benzin je tak nejlevnější od začátku února. Cena paliv masivně rostla především v prvních měsících války na Ukrajině, k mírnému zlevnění došlo až během léta. Vytrvalý trend poklesu cen ale začal až na konci října.
Za dva měsíce paliva výrazně zlevnily
Od té doby Natural 95 zlevnil o více než 6,50 koruny za litr a nafta dokonce o 9,50 koruny za litr, připomíná ČTK. Ekonomové ale varují, že klesající trend cen paliv je neudržitelný. Důvodem je hlavně růst ceny ropy na rotterdamské burze. K projevení této skutečnosti na českých čerpacích stanicích nedošlo zatím díky silné koruně, která vůči euru překonala své desetileté maximum, píše dále ČTK. Už na začátku nového roku ale může dojít k otočení trendu a pohonné hmoty mohou začít zdražovat.
„Aktuálně je tak dost možná ideální období na naplnění nádrží,“ uvedl pro ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. Růst cen v roce 2023 předpokládá i ekonom Lukáš Kovanda. Aktuální stabilizaci cen ropy podle něj zapříčinila i menší poptávka po ropě a ropných produktech ze strany Číny, která čelí velkému počtu nakažených covidem-19, píše web Kurzy. Až masivní promořování po ukončení koronavirových restrikcí skončí, otevře se tamní ekonomika a opět nastane podle Kovandy růst světové poptávky.
Restart v Číně ceny opět zvýší
„Obchodníci s ropou tedy už nyní sázejí na to, že Čína fázi promořování celkem rychle překoná. Cenu ropy na světových trzích navíc podporuje nízký stav komerčních zásob v USA, který je pro tuto část roku nejnižší od roku 2014,“ uvedl Kovanda pro web Kurzy. Celou situaci navíc může zkomplikovat opět válka na Ukrajině. „Ta stále může ovlivnit ceny pohonných hmot v ČR velice výrazně, takže nelze zcela vyloučit ani alespoň přechodný návrat cen pohonných hmot k úrovni 50 korun za litr či dokonce nad ní,“ uvedl Kovanda pro ČTK.
K hranici padesáti korun se ceny na čerpacích stanicích dostaly po dvou týdnech od začátku ruské invaze. Benzín se tehdy prodával za průměrných 47,30 koruny za litr a nafta za 49,60 korun za litr, připomíná ČTK. Stát se snažil motoristům ulevit alespoň snížením spotřební daně o 1,50 koruny. Pro benzín platilo toto opatření od června do září, u nafty vláda platnost prodloužila a snížení platí i nadále.