České předsednictví Rady EU se blíží. Odborníci mají jasnou radu – nechrlit nápady

Experti na evropskou politiku oceňují připravenost Česka na předsednictví Radě Evropské unie. Země by se ale měla držet otázek, které se nabízejí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server Novinky, Česko přebere štafetu předsednictví Rady Evropské unie po Francii 1. července. Úkol předsedající země je jasný, tedy určit agendy a priority Rady EU. „Celkově se předsednický stát ujme místa v čele téměř 195 pracovních skupin Rady, včetně výboru stálých zástupců, kterému se také říká COREPER, uvádí Euroskop. Česko bude předsedat ne zrovna v nejideálnější době. Naopak. Členské státy mají obavy z války na Ukrajině, řeší s tím související uprchlickou krizi a v neposlední řadě je aktuálně velkým tématem energetická krize.

Možnost zlepšení reputace

Právě na tyto věci by se Česko mělo zaměřit a nesnažit se zdůrazňovat nějaká vlastní témata. Na takovém závěru se shodlo několik odborníků, píše server Novinky. „Spíše než chrlení nápadů a plánů by bylo dobré, kdyby se Česko a jeho diplomaté snažili konstruktivně hledat řešení a formulovat je. Třecích ploch mezi státy, a to nejen přímo kvůli válce na Ukrajině, totiž bude zejména na podzim dost,“ uvedl pro Novinky Petr Kainok z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity.

Zároveň pro Novinky dodal, že vzhledem k zastoupení zkušených českých diplomatů, by tuzemsko svou roli mělo zvládnout. V případě šikovnosti si navíc podle Kanioka může země „zlepšit svou reputaci v EU“. Podobně to vidí i analytik Asociace pro mezinárodní otázky Karel Kruliš. „Můžeme moderovat debatu a ovlivňovat agendu, na co se bude klást pozornost. Můžeme přispívat k vytváření kompromisů,“ uvedl pro Novinky. Podle něj je Česko na svou roli připraveno přiměřeně k velikosti své ekonomiky a kapacity státní správy, píší Novinky.

Priority jsou jasné

Harmonické prostředí přesto může něco narušit. Na podzim se v Česku uskuteční komunální a senátní volby a odstartují kampaně pro prezidentské volby. Kvůli rostoucí nespokojenosti hrozí také stávky. Ty avizoval už nyní například odborový předák Josef Středula, který je také jedním z kandidátů na příští hlavu státu. Scénář z roku 2009, kdy během českého předsednictví padla vláda Mirka Topolánka, ale odborníci nepředpokládají, píše dále server Novinky.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
Petr Fiala

Naopak, pokud se podaří předsednictví dobře odkomunikovat, může to stávající vládu Petra Fialy posílit. Přestože konkrétní priority předsednictví chce kabinet představit až ve středu, premiér už některé zmínil při návštěvě Berlína v minulém týdnu. Jak píše ČTK, Fiala uvedl, že jde o zvládnutí uprchlické krize a poválčenou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit, strategickou odolnost evropské ekonominy a odolnost demokratických institucí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články