Počet prezidentských kandidátů se zvyšuje. Zástupce levice ale stále chybí

Mezi novými uchazeči o prezidentské křeslo je podnikatel Tomáš Březina. Za důležité považuje říkat věci narovinu a nic si nenalhávat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Deník, nový kandidát na hlavu státu se zařadí mezi pravicové uchazeče. Podnikatel Tomáš Březina byl v minulosti poslancem za ODS, a tak je jeho politické nastavení celkem čitelné. On sám, jako mnoho dalších, to ale veřejně neprezentuje a při ohlášení své kandidatury odmítl, že by se ucházel o post prezidenta jako „zákulisní stranický kandidát“. Naopak hodlá občany přesvědčit o své upřímnosti, protože považuje za důležité říkat věci otevřeně a nelhat. A to prý i ohledně témat, mezi které patří například ukrajinští uprchlíci.

Babiš jako ochránce chudých

Ukrajinci budou Česko stát podle Březiny až dvě stě miliard korun. „Pro vládu jsou taková sdělení možná politicky neprůchodná, ale prezident by je měl říkat nahlas,“ cituje jeho postoj Deník. Se svým otevřeným přístupem se tak zřejmě zařadí po bok dalšího miliardářského kandidáta Karla Janečka. I ten hlásá, jak moc chce českou zemi vylepšit. A to natolik, aby se stala vzorem pro Evropu i svět. Tyto dva uchazeče o Hrad spojuje samozřejmě ještě jeden fakt, oba si totiž budou celou prezidentskou kampaň hradit ze svého.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Andrej Babiš

K vlastnímu financování kampaň by zřejmě přistoupil i další, často skloňovaný, adept na prezidenta expremiér Andrej Babiš. To by bylo ale asi jediné, co by ho s dalšími dvěma miliardáři spojovalo. Předseda hnutí ANO se i přes svůj rozsáhlý majetek evidentně nebude chtít profilovat jako pravicový kandidát. Ukazuje to především svým sociálním cítěním v poslední době, kdy velmi kritizuje vládu Petra Fialy, že dostatečně nepomáhá nízkopříjmovým skupinám obyvatel. Otázkou bude, jestli voliči budou Babišovi jeho levicový profil věřit.

Žena může vše změnit

A také stále není potvrzeno, že bývalý premiér na prezidenta bude vůbec kandidovat. Tato otázka mu byla položena nespočetněkrát, ale přímé odpovědi se dosud vyhýbá. Jasno má být v září. Dosavadní průzkumy veřejného mínění Babišovi ale dávají zatím největší šance. V případě jeho nekandidatury bude největším favoritem bývalý generál Petr Pavel. Ten dostává v médiích v poslední době často prostor, a to i díky válce na Ukrajině, a tak mohou voliči sledovat jeho názory. I když jen ty odborné. A právě jeho úzká armádní specializace může být handicapem.

iDanuše Nerudová

Navíc je třeba připomenout, že jako bývalý komunista je Pavel pro velkou část obyvatelstva nevolitelný. Z oznámených kandidátů tak zůstávají ve hře hlavně senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Ti se ucházeli o post hlavy státu i v minulých volbách a mají tak zkušenosti, jak kampaň vést. Výrazně ale může kartami zamíchat ženská kandidátka. Mezi nejčastěji skloňovanými jména je Danuše Nerudová. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity nedávno pro server Lidovky kandidaturu nevyloučila. Česko by tak mohlo mít svou Čaputovou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články