Lockdown v Česku by zavřel firmy. Ekonom Prouza odhalil, co by to pro ně znamenalo

Třetí den po sobě počty nakažených přesáhly deset tisíc. Hospitalizováno je 3 557 lidí, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Na covid-19 zemřelo už 31 355 Čechů.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Tomáše Prouzy / Twitter
                   

Zrychlující epidemie koronaviru v Česku dělá vrásky na čele podnikatelů. Obávají se plošného lockdownu, který může přijít, i když ho prozatím premiér v demisi Andrej Babiš vylučuje. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza vyzývá veřejnost k očkování. „Musíme prosit obyvatelstvo, aby se očkovalo a chovalo rozumně. Nemůžeme být obětí deseti procent lidí, kteří ignorují všechna pravidla,“ řekl CNN Prima News.

Firmy nemají rezervy

Další hromadné zavření provozoven by podle něho bylo zdrcující. „Lockdown by znamenal masivní propad české ekonomiky. Ta je pomalejší než jinde v Evropě. Firmy nemají rezervy a při lockdownu by musely zavřít. Vláda nemá peníze, aby přišla s podpůrným programem,“ uvedl ekonom Prouza. Nedávno označil za problematické také rozhodnutí České národní banky o navýšení základních úrokových sazeb na 2,75 procenta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Rada vlády pro zdravotní rizika se přiklání k zavedení lockdownu pro neočkované, jako tomu bylo v Rakousku, které nyní znovu přitvrzuje. V Česku je očkovaných asi 60 procent populace. Rozhodnout o dalších opatřeních měl kabinet v demisi v pátek, nakonec to ale bude v úterý. Vláda totiž chce vyčkat také na stanovisko AntiCovid týmu. „Musíme prosit obyvatelstvo, aby se očkovalo a chovalo rozumně. Nemůžeme být obětí deseti procent lidí, kteří ignorují všechna pravidla,“ vyzývá Prouza.

Počty nakažených znovu nad 10 tisíci

Třetí den po sobě počty nakažených přesáhly deset tisíc. Hospitalizováno je 3 557 lidí, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých s covidem-19 od začátku epidemie se zvýšil na 31 355. Ukončené očkování má téměř 6,2 milionu lidí, posilující třetí dávku vakcíny zatím dostal necelý půlmilion osob. Prouza řekl, že je stěžejní, aby se vláda soustředila na rychlou aplikaci třetí dávky u rizikových skupin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test na covid-19

Vláda sáhla ke zpřísnění protiepidemických opatření naposledy v pátek, stále ale jde o součást série dílčích opatření, ta zásadní mají přijít. „Povinně bych testoval nejen ve zdravotnictví, ale také v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Klíčové je také rozšířit počet mobilních týmů. Třetí věc je zřízení dalších očkovacích míst v nákupních centrech, kam jedou lidé třeba na vánoční nákupy,“ dodal Prouza.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články