Čína zřejmě podle politologa Kubáčka ruskou invazi úplně neodsoudí a bude hrát roli třetího

I když je Čína nejsilnějším spojencem Ruska, odhodlání Ukrajinců bránit se a jednota Západu dělá z prezidenta Putina pro Čínu nepříjemný problém.

i Zdroj fotografie: Kremlin.ru / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud jde o ekonomické sankce vůči Rusku, zachová se Čína podle některých odborníků podobně jako po ruské anexi Krymu v roce 2014. V pátek se na Radě bezpečnosti OSN rozhodl zdržet hlasování odsuzujícího ruskou invazi na Ukrajinu Putinův nejsilnější spojenec. Jak píší Seznam zprávy, Čína si utvrdila neutrální pozici.

Čína se aktuálně ocitla v nekomfortní zóně

V současném postavení se však Čína zřejmě necítí úplně pohodlně. Na straně jedné vydává vágní prokremelská prohlášení a nešetří kritikou na sankční kroky Západu. Na straně druhé zásahy na cizí území neschvaluje a v důležitých okamžicích dává najevo, že za Rusko ruku do ohně rozhodně nedá. V době, kdy komunismus vzkvétal, Rusko a Čína podporovaly revoluční síly po celém světě. Teď se ale Moskva a Peking přiklánějí k rétorice kontrarevoluce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Moskva

Když na začátku tohoto roku vypukly nepokoje v Kazachstánu, který je v sousedství Ruska i Číny, obvinil prezident Putin Spojené státy, že se pokoušejí sponzorovat „barevnou revoluci, což je termín pro protestní hnutí, která se snaží změnit vládu. Stejný příběh o „barevných revolucích“, které spáchal Západ, pak prezentovala také čínská státní média. Kreml také dlouho tvrdil, že Spojené státy skrytě stojí za ukrajinským povstáním na Majdanu v letech 2013 až 2014, při kterém byl svržen proruský vůdce.

Podle odborníka se Čína proti Rusku nepostaví

Novinky minulý týden uvedly, že Čína je připravena změkčit dopady sankcí, které byly uvaleny na Rusko kvůli napadení Ukrajiny a že chce pomoci zemi v situaci, kdy se zhoršují její vztahy se Západem. Pomoc čínských bank by pro vývoj konfliktu mohla být klíčová. Podle finančních analytiků a geopolitických expertů Čína Rusku zřejmě pomůže západní sankce překonat. Mohla by tak učinit obchody se zdroji a půjčkami státních bank. Důvodem by bylo to, aby ochránila své vlastní ekonomické a finanční zájmy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Peking, Zakázané město

Na to, jestli existuje možnost, že by se Čína postavila proti ruské invazi na Ukrajinu, se Události247 zeptaly politologa Jana Kubáčka: „Očekávám, že Čína nepůjde úplně otevřeně proti Ruské federaci, ale pokusí se hodně tlačit na ruskou stranu, aby začala tu vojenskou operaci přibrzďovat. V určitý moment, kdy to bude neudržitelné, podle mě začne Peking volat po diplomatickém řešení, po ukončení bojů, po nějaké variantě neutralizace konfliktu, případně zamrznutí konfliktu.“

Podle Kubáčka je pro Čínu výhodné, pokud by situace oslabovala Ukrajinu, případně Západ: „Nemyslím si, ani neočekávám, že by se Čína úplně otevřeně proti Moskvě postavila, protože chce samozřejmě využít situace, že bude mít otevřené dveře do Ruska. Zvláště v situaci, kdy to vypadá, že Rusko bude Čínu potřebovat pro své další ekonomické, energetické a částečně i geopolitické vztahy.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články