Důchodci musí také podávat daňové přiznání, ale jen někteří. Pokud to neudělají, hrozí jim tučné pokuty

Daňové záležitosti jsou pro řadu lidí noční můrou. Jednou ročně se jim však málokdo vyhne, výjimkou nejsou ani pracující senioři.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Důchodci mohou pobírat nadále svou penzi a zároveň si přivydělávat libovolnou částku, a to zaměstnaneckým poměrem, dohodou i samostatně výdělečnou činností, připomíná web Finance. Nenese to s sebou jen zvýšení životní úrovně seniorů, ale také určité povinnosti. Někteří musí totiž podat také daňové přiznání. Rozhodujících je několik faktorů. Daňovým přiznáním se například nemusí zaobírat starobní důchodci, kteří pracují jen pro jednoho zaměstnavatele, uvádí web Finance.

Povinnost se týká i příjmů z pronájmu

Naopak ti, kteří si přivydělali k penzi v uplynulém roce u více zaměstnavatelů, povinnost mají. Z druhého a každého dalšího příjmu totiž nebyla odvedena srážková daň. Z každého zaměstnání přitom bude nutné dodat k daňovému přiznání potvrzení o zdanitelných příjmech. Povinnost podat daňové přiznání mají také důchodci, kteří vydělávají jako OSVČ a jejichž roční příjem činí více než 15 tisíc korun, uvádí web Finance. V takovém případě vzniká také povinnost vůči zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senioři, kteří mají více brigád se povinnosti podat daňové přiznání nevyhnou

Těm je nutné dodat přehledy o příjmech a výdajích. Tím výčet případů, kdy mají senioři povinnost podat daňové přiznání nekončí. Daňovým povinnostem se nevyhnou také důchodci, kteří mají příjmy z pronájmu, z investic či kapitálového majetku. Některé se sice daní přímo u plátce daně prostřednictvím zvláštní sazby, ale to neplatí například u úroků a jiných výnosů z poskytnutých úvěrů, zápůjček i úroků z prodlení, uvádí web Finance. Daňové přiznání je nutné vyplnit také v případě, že lidé pobírají nadprůměrně vysoký důchod.

Základní termín je za dveřmi

Tedy pokud jejich roční úhrn penze přesáhne 36násobek minimální mzdy. Za loňský rok je hraniční částka 583 200 korun, to znamená 48 600 korun měsíčně, uvádí server Finance. Penzisté však mohou daňové přiznání vyplnit i v jiných případech, a to dobrovolně. Web Novinky upozorňuje, že se to může dokonce vyplatit. Například, pokud penzistovi vznikne nárok na vrácení srážkové daně z dohody o provedení práce.

„Do ročního daňového základu 205 600 korun (obecně) a u studentů do 232 400 korun za rok 2022 je roční daň z příjmu nulová, a případně zaplacená daň z příjmu během roku se tak stává daňovým přeplatkem, důvodem je nárok na slevu na poplatníka,“ vysvětlila pro server Novinky daňová poradkyně Gabriela Ivanco. Daňové přiznání za rok 2022 je nutné podat do 3. dubna, připomíná web E15. V případě elektronického podání se prodlužuje lhůta o 2. května a ti, kteří mají daňového poradce mají čas dokonce až do 3. července, dodává E15.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články