Blížící se léto dělá řadě lidí radost. Těší se na dovolenou. Jenže pro některé podvodníky to znamená, že si budou chtít vydělat na lidské důvěřivosti.
V minulosti se stalo mnoho případů, kdy zůstali Češi v zahraničí, protože cestovní kancelář, se kterou vycestovali, zkrachovala. Nejen to může být problémem. Web iRozhlas píše, že lidé by si měli dát pozor také na falešné prodejce zájezdů. Ti nemají příliš velký zájem na tom, aby se dovolená vůbec uskutečnila. Chtějí jen získat peníze. Někdy lidé vycestují, ale na místě zjistí, že nemají zaplacený hotel a zpáteční letenku. Podvodníci se objevují hlavně na sociálních sítích.
Pozor na výhodné nabídky
„Zpravidla se jedná o cestovatelské skupiny na sociálních sítích, v rámci kterých se objevují fyzické osoby, které lákají zájemce na zahraniční dovolené. Dochází k takovým krajnostem, že jim zašlou konkrétní nabídku, včetně termínu a ceny zájezdu. Klientům to prodají, ale oni nakonec vůbec neodcestují. Ještě v horším případě zůstanou zcela bezprizorní v zahraničí,“ uvedla pro web iRozhlas výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková.
Výstrahou by pro zájemce mělo být to, že nabízený zájezd nepořádá cestovní kancelář. Podvodníci se však často za ni vydávají. Vše se dá ale ověřit. „Základní je IČO pořadatele, na základě kterého jsme schopni jako Asociace klientům pomoci. Ověříme, zda se jedná o koncesovanou cestovní kancelář. I klienti sami mohou využít stránky ministerstva pro místní rozvoj, kde se nachází seznam aktivních agentur s platnou pojistkou,“ vysvětlila pro web iRozhlas Chaloupková.
Varuje i ministerstvo pro místní rozvoj
Resort loni vydal několik doporučení, kterými by se lidé měli při nákupu dovolené řídit. Pozor si mají Češi dávat hlavně na cestovní agentury, protože ty nemohou pořádat zájezdy. „Koupě zájezdu u cestovní agentury nebo jiného subjektu znamená, že nebudete mít zajištěnu v případě jeho úpadku žádnou ochranu (repatriaci, vrácení vložených finančních prostředků). Z takové dovolené, která sice může být při koupi finančně velmi výhodná, se může velmi rychle stát noční můra,“ uvádí ministerstvo na svém webu.
I při výběru cestovní kanceláře se vyplatí obezřetnost. Přestože každá má ze zákona povinnost pojištění proti úpadku, je dobré si tuto skutečnost ověřit. Web Cestolino píše, že cestovní kancelář musí klientům předkládat doklad o pojištění. Ověřit se to dá také u příslušné pojišťovny. Opatrnost se vyplatí i v cílové destinaci. Jak Události247 upozornily v květnu, podvodníci mají řadu nových triků. Jde například o falešnou směnu peněz. Hrozí to hlavně v zemích, které mají neobvyklou měnu.