O potřebě důchodové reformy se mluví už mnoho let, ale žádná vláda se k tomu zatím neodhodlala. Do budoucna to bude velký problém.
Neudržitelnost. To je nejzásadnější slovo, které v souvislosti s důchody zmiňuje řada expertů. Důvod je jasný. Penze jsou závislé na platbách z výběru pojistného od pracujících, připomíná web Aktuálně. Stárnutí populace ale způsobuje, že příjmů z pojistného ubývá a počet žadatelů o důchod roste. Letos navíc celý systém důchodů dostal další ránu. Kvůli vysoké inflaci došlo dvakrát na mimořádnou valorizaci penzí, což stojí hodně. Tím se dostává důchodový systém do obrovského deficitu a pokrýt ho musí navýšení státního dluhu, uvádí server Aktuálně.
Nespravedlivé důchody
Podle odhadu se má jednat o 80 miliard korun. I příští rok má nárůst důchodového deficitu pokračovat. V lednu dojde na pravidelnou valorizaci a k další mimořádné dojde kvůli inflaci zřejmě v létě. Právě valorizace navíc ukazují, jak je důchodový systém nespravedlivý, což potvrzují i odborníci. „Lidé, kteří vstoupí do důchodu v roce 2023 a pravděpodobně i 2024, budou na tom v průměru celý život hůře než ti letošní,“ uvedl pro web Aktuálně ekonom Filip Pertold z think-tanku Idea při Cerge-Ei.
Podle něj by proto měla valorizace vycházet z výše nominální mzdy, jinak jsou důchodci zvýhodňováni před jinými. „Žádné jiné pojistné ani nepojistné dávky totiž nejsou valorizovány podle inflace, žádným jiným skupinám obyvatel se inflace nedorovnává,“ vysvětlil pro web Aktuálně. Se zvýhodňováním důchodců nesouhlasí ani předseda Národní rozpočtové rady vlády (NERV) Mojmír Hampl. „Jejich pokles reálného příjmu je daleko nižší než u všech ostatních v ekonomice. V nějaké podobě se šetření musí dotýkat každého,“ uvedl pro web Seznam Zprávy.
Reforma příjemná nebude
Nejen inflace ale ukazuje na problémy v nastavení důchodu. Systém je třeba podrobit reformě, které se zatím všechny vládní garnitury vyhýbaly. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce kabinetu předložit návrh reformy už v příštím roce, píše web E15. Není ale jasné, co bude obsahem. Podle odborníků jsou nutné tři zásadní změny, aby bylo možné v budoucnu důchody ufinancovat: zvyšovat věk odchodu do penze po 65. roce, snížit penze a zvýšit daňové a pojistné příjmy.
Přestože půjde o nepopulární kroky, experti upozorňují, že vyhnout se jim není možné. „Pokud bychom chtěli řešit nárůst výdajů v důchodovém systému pouze zvyšováním daní nebo pojistných odvodů, museli bychom de facto zvýšit daně zhruba trojnásobně,“ uvedl Pertold pro web E15. Aplikování ani ostatních možností samostatně možné není. „Kdyby se to řešilo pouze snižováním důchodů, vedlo by to k chudobě. A pokud bychom jen zvyšovali důchodový věk, tak se dobereme do absurdních čísel,“ vysvětlil ekonom dále pro web E15.