Putin drží EU v šachu: Energetická válka může trvat i 10 let. Pro domácnosti to může mít katastrofální následky

Plynovodem Nord Stream 1 plyn z Ruska do Evropské unie neproudí a zatím není jasné, kdy budou dodávky obnoveny. Energie se stávají nástrojem vydírání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na energetickou válku ruského prezidenta Vladimira Putina upozorňuje web Daily Mail. Experti varují, že napjatá situace kolem energií může trvat až deset let. Na zprávu rozhořčeně reagoval britský ministr obrany Ben Wallace. „Je to jen další úsilí Ruska šikanovat Západ,“ cituje ministrova slova Daily Mail. Podle něj se ale šéfovi Kremlu plán nepodaří. Místo závislosti na Rusku si Západ vybere investování do alternativních zdrojů a Moskvu nechá napospas Číně. Přesto bude proces nezávislosti na Rusku nějakou dobu trvat.

Zdražení o desetitisíce

Letošní zima bude zkouškou pro Evropu hlavně z hlediska plynu. Cena komodity v posledních dnech překonávala rekordy, a to se brzy projeví i na účtech pro domácnosti. Nejhůře jsou na tom rodiny žijící v rodinném domě, které využívají plyn k ohřívání vody, zároveň s ním topí a vaří na něm. Podle modelových výpočtů může domácnost čítající čtyři osoby zaplatit za plyn ročně o 56 tisíc více, píše web CNN Prima News. Situace může být ještě dramatičtější, pokud Rusko neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Hlavní trasa pro plyn z Ruska do Evropské unie je mimo provoz od středy kvůli údržbě. V sobotu mělo dojít k obnovení, ale nestalo se tak. Reakce trhu na přerušení dodávek na sebe nenechala dlouho čekat. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si v pondělí ráno připsala nárůst 30 procent, píše ČTK. Později nárůst klesl na 20 procent a plyn se tak prodával za 257 eur (asi 6300 korun) a megawatthodinu (MWh).

Možnosti Velké Británie

Před rokem byla přitom velkoobchodní cena plynu v Evropě pod 30 eury. Země tak řeší, jak si s celou situací poradit a být méně závislé na energiích z Ruska. Nešetří přitom kritikou. Podle bývalého britského velitele armády Richarda Dannatta Rusko vstoupilo do další fáze své invaze na Ukrajinu, když vede ekonomickou válku se Západem, aby odvrátilo pozornost od selhání v bojích, píše web Daily Mail. Podle bývalého šéfa britských konzervativců Duncana Smitha mají Putinovy kroky potvrzovat, že je „tyranským psychopatem“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Větrné turbíny

Zároveň ale se neváhal opřít i do vlastních řad. Vlády podle něj nerozpoznaly, že bude v plyn v budoucnu potřeba a přitom je země „na ostrově plynu a ropy“. „Nikdy nezrušili hrozné moratorium na frakování břidlicového plynu. Právě teď bychom měli mít doly čerpající břidlicový plyn,“ cituje Smitha Daily Mail. Velká Británie zvažuje ještě jednu alternativní cestu. Podle premiéra Borise Johnsona je vítr na moři devětkrát levnější než plyn, píše Daily Mail. Rozšíření alternativních možností bude ale nějakou dobu trvat. Putin tak nadále drží Evropu v šachu.

Kdy si myslíte, že se situace s plynem v Evropě stabilizuje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články