Zelenskyj má nového silného spojence. Průběh války se už brzy může dramaticky změnit

Další prezident se sešel ve Lvově s ukrajinským prezidentem Zelenským a šéfem OSN Guterresem. Jednali o ukončení války s Ruskem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Turecko dalo jasně najevo, na které straně strojí. „Byli jsme a stále jsme po boku našich ukrajinských přátel,“ cituje server Blesk Erdoganova slova pronesená po skončení jednání. Podle turecké hlavy státu je třeba využít pozitivní atmosféry vytvořené díky dohodě ruské a ukrajinské strany ohledně obilí. Měla by sloužit jako odrazový můstek k nastolení trvalého míru. Méně jednoznačně to vidí ukrajinská hlava státu. Podle Zelenského bude jednání s Ruskem možné až ve chvíli, kdy jeho síly opustí nezákonně okupované ukrajinské území, píše web Blesk.

Strach kvůli Záporoží

Ukrajinský prezident ale neváhal využít setkání v Lvově jako důležitého symbolu. „Návštěva tureckého prezidenta na Ukrajině je silný signál podpory od tak silného státu,“ uvedl Zelenskyj na Telegramu. Podle ukrajinské hlavy státu byla předmětem jednání také možnost vylepšení dohody o vývozu obilí z ukrajinských přístavů či vyřešení situace v Záporožské jaderné elektrárně. Erdogan v této souvislosti uvedl, že si nepřeje zažít „nový Černobyl“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Záporožská jaderná elektrárna

Právě na možnou katastrofu podobnou té z roku 1986 upozorňuje řada odborníků v posledních několika týdnech v souvislosti se Záporožím. Jak Události247 psaly, důvodem je ostřelování, ke kterému na místě dochází. Rusko s Ukrajinou se z útoků obviňují vzájemně. Erdogan dal návštěvou Ukrajiny Rusku jasný vzkaz, na které straně stojí. Jak připomíná server Blesk, dosud se Ankara snažila vystupovat ohledně války na Ukrajině jako neutrální prostředník. K odsouzení agrese sice Turecko přistoupilo, ale nepřipojilo se k západním sankcím.

Pravá tvář Turecka

Kyjev se nedočkal od Ankary ani oficiální vojenské podpory. Zároveň ale turecká firma Baykar, kterou vede Erdoganův zeť, dodává Kyjevu bezpilotní letouny, které se staly jedním ze symbolů ukrajinského odporu. Turecko se snaží i vzbuzovat dojem vyjednávače. I na dohodě o vývozu obilí z Ukrajiny se Ankara podílela společně s OSN. Kvůli vyjednávání se Erdogan sešel na začátku srpna se svým ruským protějškem Vladimire Putinem v Soči, jak psal sever ČT24.

Odborníci proto upozorňují, že Ankara to hraje na dvě strany a snaží se využívat krize ve svůj prospěch. Turecko má s Ruskem společné zájmy v Sýrii, Libyi či v Náhorním Karabasu, píše server ČT24. Země spolu také ve velkém obchodují, loni objem zahraničního obchodu dosahoval 32,5 miliard dolarů (781,55 miliard korun). Působit jako vyjednavač se snaží Turecko od začátku konfliktu. Už na konci března proběhlo v Istanbulu jednání mezi ukrajinskými a ruskými představiteli, dodává ČT24.

Co si o novém spojenci Ukrajiny myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články