Další Černobyl? Evropě hrozí nebývalá katastrofa

V jaderné elektrárně v Záporoží může dojít k podobné katastrofě jako se stala v Černobylu. Před několika dny došlo k přímému zásahu a následně k explozi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před katastrofou podobnou Černobylu varuje šéf ukrajinské státní jaderné energetické společnosti Energoatom Petr Kotin, jak píše web The Sun. V pondělí vyzval, aby se okolí jaderné elektrárny v Záporoží stalo bezvojenskou zónou. Podle něj by mohly na klid na místě dohlížet mírové síly. Reaguje tak na páteční dělostřeleckou palbu, při které střely dopadly poblíž jednoho z jaderných reaktorů, jak informoval web iDnes. Incident způsobil poškození dvou budov a došlo k úniku vodíku, který způsobil explozi.

Hrozba roste

Na místě poté vypukl požár a bylo velkým štěstím, že se ho podařilo rychle uhasit a nedošlo k šíření radiace. Ani jedna ze stran ale nechce přiznat svou chybu. Jak dále píše web iDnes, ukrajinské ministerstvo zahraničí událost odsoudilo s tím, že „možné následky zasažení fungujícího reaktoru by byly srovnatelné s použitím atomové bomby“. Podle ruského ministerstva obrany „ukrajinské granáty jen náhodou nezasáhly důležité objekty s ropou a ropným olejem, což zabránilo většímu požáru a možné radiační havárii“.

iZdroj obrázku: Pixabay
Použítí jaderné zbraně

Kotin proto vidí jako jediné řešení této situace vytvoření demilitarizované zóny. V případě zásahu jednoho kontejneru s vyhořelým jaderným palivem se bude jednat jen o místní nehodu, která zasáhne nejbližší okolí. „Pokud tam budou dva nebo tři kontejnery, bude mnohem větší. Je nemožné odhadnout rozsah této katastrofy,“ cituje slova nejvyššího představitele jaderné energetiky na Ukrajině web The Sun.

Absurdní situace

Páteční incident navíc nebyl první, ke kterému od začátku ruské invaze na Ukrajině v jaderné elektrárně v Záporoží došlo. Jak připomíná web iDnes, při prvním útoku dopady tři granáty také mimo areál zařízení, ale přesto došlo k přerušení dvou elektrických vedení. Přívod energie tak musely pro nezbytný provoz zajistit dieselagregáty. I po pátečním útoku hlásili obyvatelé z Enerhodaru, který leží nedaleko elektrárny, výpadky elektřiny, doplňuje iDnes.

Podle prohlášení města nefungovala ani odběrná stanice vody, a tak ve městě netekla voda, píše ukrajinská agentura Unian. Na vážnost situace v Záporoží upozornil nedávno také šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, jak Události247 informovaly zde. V jaderné elektrárně v Záporoží panuje absurdní situace, kdy zařízení řídí ukrajinští zaměstnanci pod vedením ruských sil.

Co si o celé situaci myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů