Češi mohou spát klidněji. Vláda si plácla s Německem na vzájemné pomoci při výpadku dodávek plynu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podepsal se svým německým protějškem dohodu o energetické bezpečnosti. Solidarita má být východiskem z krize.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše ČTK, německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck v Praze přiznal, že dřívější orientace jeho země na plyn z Ruska byla chybná. Západní soused se proto snaží hledat nové dodavatele. Habeck spatřuje možnost i ve dvou plovoucích terminálech na zkapalněný plyn (LNG), který Německo aktuálně buduje, uvádí dále ČTK. Česko a Německo by neměly být jediné země, které dohodu o energetické bezpečnosti podepsaly.

Důležitost solidarity v rámci EU

Ke vzájemným dohodám by se měly podle německého ministra obracet i další státy Evropské unie. Solidarita má být podle Habecka klíčem k úspěchu, uvádí ČTK. Stejný názor zastává také český ministr průmyslu a obchodu. Podle Síkely mají země, které jsou v určitých komoditách na Rusku méně závislé, v případě nutnosti pomoci těm, které jsou závislé více, píše ČTK. Politici se při podpisu dohody shodli také na tom, že Rusko zneužívá energetiku jako nástroj nátlaku.

iZdroj fotografie: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Jozef Síkela

„Dobře ví, že pokud bude Evropa nadále Ukrajinu podporovat, nakonec odejde poražen,“ vyjádřil se Síkela směrem k Putinovi, cituje ho ČTK. Šéf resortu průmyslu a obchodu v té souvislosti také připomněl, že ruský prezident se domníval, že Ukrajinu dobude během pár dní, což se mu nepodařilo. Jak připomíná web Blesk, k dohodě Česka a Německa došlo v pravou chvíli. V pondělí začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa a z něj také do Česka. Jedná se tak o hlavní trasu ruského zemního plynu do Evropské unie.

Napětí do poslední chvíle

V souvislosti s odstávkou, která má trvat do 22. července, se spekuluje o možnosti, že Moskva kohoutky i po tomto datu nechá utažené. Jak upozorňuje server iRozhlas, velmi se tohoto scénáře obává Německo, protože je na ruském plynu znatelně závislé. I proto Kanada udělala výjimku turbíně, která se opravovala v Ottawě, informovali jsme zde. Jak připomíná iRozhlas, zařízení se nemohlo původně do Ruska vrátit kvůli zavedeným sankcím. Nakonec ale Kanada uznala, že bez ruského plynu by německé ekonomice hrozil kolaps.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream

Pozitivní reakce přišla obzvlášť poté, co Kreml v pátek uvedl, že v případě návratu turbíny z Kanady, Rusko dodávky plynu do Evropy zvýší. Jestli k tomu nakonec dojde, ukáže až 22. červenec, kdy skončí údržba plynovodu Nord Stream 1. V případě ruského podrazu dojde k dalšímu zdražení plynu. I tak se přitom jeho ceny rapidně zvyšují. Jak informuje iRozhlas, za poslední měsíc se hodnota plynu na trhu zhruba zdvojnásobila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články