Američtí vědci zřejmě své reálné názory před veřejnosti tají. Potvrzují to dokumenty zveřejněné Republikánskou stranou.
Teorie, která upozorňovala, že mohlo dojít k úniku viru z laboratoře, byla zpochybňována, zesměšňována a označována za konspirační. Teď se ale ukazuje, že někteří experti měli v soukromí jiný názor než na veřejnosti. „Že se vloží přesně čtyři aminokyseliny dvanácti nukleotidů, které musí být všechny přidány přesně ve stejnou dobou? Nemůžu přijít na to, jak může k něčemu takovému v přírodě dojít“ měl, podle zápisu ze schůze s ostatními vědci, říct Robert Garry z univerzity Tulane v New Orleans.
Nesrovnalostí přibývá
Porada proběhla v únoru 2020 a zápis teď zveřejnila Republikánská strana. V dokumentu dále stojí, že vědec na ostatní kolegy apeloval, aby se nezmiňovali na veřejnosti o možném úniku z laboratoře. „Protože to jen přilije olej do ohně ohledně spikleneckých teorií,“ cituje část zápisu server CNN Prima NEWS. Sám Robert Garry ale popírá, že by někdy teorii o umělém původu viru věřil. Podle něj se v té době hledaly různé možnosti. Odmítá ale obvinění, že by si vědce zaplatil Národní institut zdraví (NIH).
I další dokumenty naznačují, že může být teorie o úniku viru z wuchanské laboratoře v Číně pravdivá. Vláda USA zveřejnila elektronickou komunikaci mezi NIH a EcoHealth Alliance. Podle emailů těchto organizací krátce před vypuknutím pandemie institut virologie ve Wu-chanu zkoumal vzorky netopýřího viru BANAL-52 zaslané z Laosu. Virus téměř z 97 procent odpovídá genomu SARS-CoV-2, tedy viru způsobujícímu onemocnění covid-19. EcoHealth Alliance popírá, že by elektronická komunikace mohla něco dokázat.
Pochybila také WHO?
Důvěru nevzbuzuje ani fakt, že prostřednictvím EcoHealth Alliance je na laboratoř v čínském Wu-chanu napojen také Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID). Jak připomíná FoxNews, Anthony Fauci, lékařský poradce Bílého domu a epidemiolog, na to byl upozorněn už 27. ledna 2020, protože na NIAID dohlíží. Posláním nevládní a neziskové organizace je chránit lidi před vznikajícími infekčními chorobami. Čína dlouhodobě možnost svého podílu na vzniku světové pandemie covidu-19 odmítá.
Na začátku loňského roku naopak přišla komunistická země se seznamem devíti států, které dle jejich závěrů mohou za koronavirovou pandemií. Čína podezírá USA, Řecko, Austrálii, Indii, Itálii, Rusko, Srbsko, Bangladéš a také Českou republiku. Terčem kritiky ale nejsou aktuálně jen vědci nebo Čína. Experti poukazují také na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která podle nich ve Wu-chanu provedla nekvalitní výzkum možného původu viru. Podle odborníků to souvisí se skutečností, že Čína je štědrým sponzorem WHO.