Farský se vzdal poslaneckého mandátu. Opoziční politici ho v minulosti obvinili z pohrdání voliči

První místopředseda hnutí STAN Jan Farský složil mandát poslance na úterní schůzi Sněmovny. Přiletěl kvůli tomu ze své studijní stáže na univerzitě v Oregonu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jana Farského / Facebook
                   

Jan Farský získal grant na výzkumný projekt v USA a na studijní stáži na univerzitě v Oregonu má strávit osm měsíců. Jak připomíná server iDnes, první místopředseda hnutí STAN původně stáž zamýšlel skloubit s prací poslance. Kvůli tlaku opozice i členů vlastního hnutí ale ze svého záměru ustoupil. V lednu oznámil, že se poslaneckého mandátu vzdá a v úterý svůj slib naplnil. „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN,“ zdůvodnil své rozhodnutí. Ve Sněmovně Farského vystřídá ředitelka libereckého Divadla F.X. Šaldy Jamila Levko.

Klíčové bylo prohlášení Fialy

Farský o stáži v USA věděl už v době, kdy se konaly parlamentní volby. Voličům ale tuto skutečnost na podzim zatajil. O tom, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal tak prestižní stipendium, informoval veřejnost až v lednu. Krátce před odletem do Spojených států. Jak připomíná ČTK, tehdy se vzdal funkce předsedy poslaneckého klubu STAN, ale mandát si chtěl ponechat s tím, že z USA může kdykoli dorazit na klíčová hlasování.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Fiala

Jeho záměr se stal ale předmětem kritiky. Té Farský odolával do doby, než ho k rezignaci donutilo vlastní hnutí STAN. Stalo se to den poté, co premiér Petr Fiala vyvrátil Farského tvrzení, že jeho rozhodnutí odjet na studijní stáž do USA podpořil s tím, aby si nechal zároveň poslanecký mandát. Předseda ODS měl naopak podle svých slov k takovému rozhodnutí vyjádřit pochybnosti, protože to nepovažoval za dobrý nápad.

Na dálku se vzdát mandátu nemohl

Farský musel kvůli rezignaci na post poslance z USA přiletět. Osobní prohlášení je jedním ze dvou zákonných způsobů, jak se poslaneckého mandátu vzdát. Tím druhým je sepsání notářského zápisu před českým notářem. Z USA tak Farský složit mandát nemohl. Podle právních rozborů Ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády by to mohlo vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.

iZdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna

Farský při svém posledním vystoupení ve Sněmovně všem poděkoval a uvedl, že každá debata byla pro něj obohacující. Zároveň připomněl, že byl poslancem 11 let. Kabinetu Petra Fialy popřál, ať je úspěšnou vládou. Ve stávajícím volebním období jde už o druhého poslance, který se vzdal svého mandátu. V závěru ustavující schůze ho složil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články