Zaběhnout pár metrů a udělat několik kliků nestačí. Mladík ukázal, co obnáší přijímací testy k policii. Součástí jsou i psychologické testy

Policie dlouhodobě dělá kvůli nedostatku zaměstnanců náborové kampaně. Dostat se k mužům zákona ale není vůbec jednoduché.

i Zdroj fotografie: Vyšší policejní škola a Střední policejní škola MV v Praze
                   

Reportáž o tom, jak to probíhá při náboru k Policii České republiky vytvořil youtuber Jan Hanko, který je parkourista, a tak dokáže bez rozcvičení například udělat salto na místě. I přes svou dobrou fyzickou kondici měl vůči fyzickým testům u policie respekt. V jeho případě to nebylo třeba, protože testy bez potíží udělal. Ve videu je však znát, že poslední disciplína, kterou je běh na kilometr, mu dal zabrat. Předepsanou vzdálenost uběhl za 3:35. Ukazuje se tak, že zaběhnot pár metrů a udělat několik kliků nestačí. Navíc zájemce čekají psychologické testy.

Rozmezí je velké

Z webu Policie ČR vyplývá, že nejvyšší počet bodů, tedy 20, získávají ti, kteří doběhnou v čase lepším než 2:50. Naopak jen za jeden bod je výkon okolo 6 minut. Celkem je ale nutné pro splnění fyzických testů získat minimálně 36 bodů. Kromě běhu je součástí zkoušky celomotorický test, při kterém je nutné provést v čase dvou minut, co nejvíce cviků, kdy cvičící ze stoje spatného přechází přes dřep do lehu na břiše, pak přechází zpět přes dřep do stoje spatného, nakonec přes dřep do lehu na napřímená záda.

Celý cvik je zakončen v momentě, kdy se v lehu jeho ruce dotknou podložky podél těla a následně se cvičící vrátí přechodem přes sed a dřep zpět do stoje spatného. Celý proces se počítá jako jedno provedení cviku. Pro maximální počet 20 bodů je nutné během dvou minut udělat takových cviků 49. Naopak za 12 cviků získá uchazeč pouze jeden bod. Mnohem jednodušeji se proto jeví další disciplíny, kterými jsou člunkový běh na 4×10 metrů a kliky. Ty dělají problém především ženám, protože pro ně neplatí žádné zvýhodnění.

Klik jako konečná při touze pracovat u policie

„Kvůli klikům vypadávají hlavně holky, je potřeba jich zvládnout alespoň třicet, abyste neztratili moc bodů,“ uvedl pro web Lidovky instruktor Školního policejního střediska v pražských Strašnicích Josef Holomek. Youtuber Hanko ve své reportáži jich udělal 60, díky čemuž získal maximální počet bodů. Dvacet si jich lze připsat už při výkonu 49, uvádí web Policie. Pro ženy je přitom často velmi náročné udělat jich alespoň 20. Instruktoři jsou totiž velmi přísní a klik, který není proveden zcela bez chyby nepočítají, upozorňuje web Lidovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Policie má v posledních dvou letech podstav kolem tisíc policistů

„Správně vykonaný cvik vypadá následovně. Leh na břiše, skrčené paže opřít dlaněmi o zem, špičky prstů v úrovni ramen směřují vpřed. Dopnutím paží v loktech vzpor ležmo. Pokrčením paží v loktech lehkým dotykem hrudníku o podložku a zpět do kliku. Trup je zpříma, pánev nevysazuje ani neprohýbá,cituje web CNN Prima News z policejního manuálu. Nejen kvůli náročným fyzickým testům je u policie podstav. Řada lidí nezvládne psychologické testy. I proto projde přijímacími řízeními každý druhý zájemce, píše web Plzeňská drbna.

Uvažujete o kariéře u policie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články