Ekonomové bijí na poplach. Krize z roku 2008 se může zopakovat, navíc v horších podmínkách

Češi zažívají rekordní inflaci, která má velký dopad na jejich životy. Podle ekonomů zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla zlepšit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server CNN Prima News, svět čelil v poválečném období největší ekonomické krizi v letech 2008 až 2009. Podobné problémy nejsou vyloučeny ani v aktuální situaci. Přesto mají stávající časy oproti období před 13 lety zásadní rozdíl. Jak píše web CNN Prima News, tehdy svět do finanční a následné ekonomické krize vstupoval v lepší kondici než nyní, kdy je hospodářsky vyčerpaný.

Problémy domácností

Faktem je, že v předvečer krize z let 2008 a 2009 jsme takto mohutnou inflaci neměli a krizi bylo možné čelit mnohem lépe, než je tomu dnes,“ uvedl pro CNN Prima News hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. A nejde jen o rostoucí ceny spotřebního zboží, ale také rostoucí úrokové sazby. Ty podle ekonomů v brzké době zkomplikují situaci domácnostem, které mají na bydlení hypoteční úvěr. Křeček pro CNN Prima News dal v tomto ohledu i jasnou radu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hypotéka

„Kdo může, nechť žádost o hypotéku odloží. Kdo už ji má a bude ji v příštích měsících refinancovat, nechť si úrokovou sazbu fixuje na kratší dobu,“ uvedl ekonom. Podle něj nedává smysl fixace na pět let, protože sazby mohou být už za dva roky nižší než ty stávající. Web CNN Prima News připomíná, že u mnoha domácností aktuální situace způsobuje zvýšení měsíčních splátek na hypotéku o šest i více tisíc korun. Hypotéky však nejsou jediným problémem českých domácnosti.

Situace je velmi vážná

Vrásky způsobují Čechům také rostoucí ceny energií, které také zvyšují měsíční náklady až o několik tisíc měsíčně. K tomu je nutné připočítat zvýšené náklady za potraviny, u kterých ceny rostou i v desítkách procent. V důsledku všech těchto okolností tak může v Česku nastat hypoteční krize. „Lidé totiž nebudou schopni splácet své hypotéky, protože si je brali v době mimořádně nízkých úrokových sazeb. Nevíme pouze, o jak masivní jev se může jednat,“ popsala pro CNN Prima News ekonomika z jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česká národní banka

Dobré zprávy zřejmě v dalším týdnu nezazní ani od České národní banky. Jak informuje ČTK, ekonomové přepokládají, že bankovní rada zvýší úrokové sazby až o 1,25 procentního bodu. Tím se dostane až na sedm procent, což je nevýše od roku 1999. Vážnost situace nenaznačují jen kroky ČNB, ale také Evropské centrální banky (ECB). Jak píše CNN Prima News, ta ve středu narychlo svolala mimořádné zasedání Výkonné rady a následně oznámila, že připraví nástroj, kterým by dokázala Itálii, Španělsku, Řecku nebo Portugalsku pomoci snížit náklady na jejich dluhy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články