K volbám už od 16: Brzy možná budou v Česku volit i puberťáci

V Česku je možné zúčastnit se voleb až dovršením plnoletosti, tedy 18 let. Nyní se stává tématem diskuze snížení této hranice o 2 roky.

i Zdroj fotografie: Jan Kameníček / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Za návrhem na snížení volebního věku z 18 na 16 let stojí hnutí STAN, které s ním přišlo už v minulém volebním období, informuje server Forum24. Teprve nyní se však téma stává předmětem veřejné diskuze. Již v současnosti je jasné, že záměr vyvolává značné neshody i napříč vládní koalicí. Například zcela proti návrhu je šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Nemyslím, že dnešní děti dospívají dříve než jejich předci,“ vysvětlil svůj prostoj pro web Forum24.

S návrhem nesouhlasí ani lidovec Výborný

„Já musím říct, že po řadě debat právě s mladými lidmi se spíše kloním k tomu, ponechat aktivní volební právo na 18 letech,“ uvedl pro web Forum24 předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. Poslanec vychází z debat, které vedl se žáky devátých tříd základních škol a prvních ročníků středních škol. „Z 200 účastníků většina byla proti. Necítí se být tolik obeznámeni s reálnou situací, aby byli schopni správně kriticky zhodnotit nabídku kandidátů a potom rozhodovat,“ vysvětlil Výborný pro Forum24.

iZdroj fotografie: abcMedia
Snížení volebního věku by mělo pomoci hlavně tradičním, liberálním i konzervativním, stranám, které vyhrávají ve studentských volbách

Hnutí STAN hodlá snížení věkové hranice volebního práva prosadit alespoň pro komunální volby. Poslanci si od toho slibují zvýšení volební účasti mladých lidí. „V případě odzkoušení a potvrzení těchto předpokladů u komunálních voleb jsme připraveni zvážit tuto možnost i u dalších typů voleb,“ uvedl pro web Forum24 šéf poslaneckého klubu STAN Josef Cogan. Piráti a TOP 09 jsou ochotni o tématu diskutovat. Pirátská strana nicméně v této oblasti považuje za prioritní prosazení korespondenční volby, spíše než snížení volebního věku.

Hnutí ANO je proti

„V 18 letech se člověk stává plnoletým a přebírá plnou odpovědnost za všechna svá rozhodnutí a činy. K tomu také náleží, že nabude veškerá práva, včetně práva volit. Nedává žádný smysl, abychom zrovna věkovou hranici u volebního práva posouvali,“ uvedl pro web Novinky místopředseda ANO a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček.

Naopak prezident Petr Pavel návrh na snížení věkové hranice u prvovoličů podporuje. Podle něj mají mladí lidé dostatečný přehled o veřejném dění. „Často větší než generace jejich rodičů, kteří už mnohdy na věci veřejné z různých důvodů rezignovali,“ cituje jeho slova pronesená během besedy s gymnazisty ve Frýdku-Místku server Novinky. Pokud by tak mělo být po jeho, v Česku vy možná brzy mohli volit i puberťáci.

V rámci Evropy by nešlo o novinku. Třeba v sousedním Německu mohou lidé od 16 let volit zástupce do europarlamentu, uvádí web Novinky. V komunálních volbách mohou již v 16 letech volit také na Maltě či v Estonsku. Zajímavá podmínka pak platí v Řecku. V jihoevropském státě mohou volit ti, kteří v roce konání voleb oslaví 17 narozeniny, což se může týkat i některých ve věku 16 let, píše web Forum24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články