Za jeden typ SPZ hrozí řidičům tučná pokuta a ztráta řidičského průkazu. Policie letos nemá slitování

Ne všichni o tom ví, ale v českých zákonech existuje hned několik případů, kdy mohou řidiči dostat pokutu za svou poznávací značku.

i Zdroj fotografie: Mojmir Churavy/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Státní poznávací značka, neboli SPZ je povinnou výbavou každého auta. Jak píše web Deník, pokud ji řidiči na svém voze nebudou mít, mohou od policie vyfasovat pokutu až 10 tisíc korun. A k tomu mohou přijít na 6 až 12 měsíců o řidičák. Problémy s policií však nehrozí zdaleka jen za jízdu bez registrační značky. Podívejme se nyní, v jakých dalších případech může být značka příčinou mastné pokuty.

Upravená SPZ je problém

Události247 již dříve informovaly o poměrně častém prohřešku souvisejícím s SPZ, a sice jejím překrytí nebo jinou úpravou. Mnozí řidiči totiž skrze SPZ chtějí vyjádřit svůj názor, například nesouhlas s Evropskou unií. A tak si znak EU na značce přelepí, třeba symbolem českého lva. To je ale problém, protože SPZ by měla být ve své původní podobě, tedy bez jakýchkoli úprav či překrytí.

Máte na autě tuto SPZ? Čeká vás brutální pokuta 10 000 Kč a zákaz řízení na 1 rok. Policie je nelítostná

Ze stejného důvodu pak mohou mastnou pokutu vyfasovat i řidiči, kteří budou mít na svém autě SPZ zavátou sněhem, špinavou nebo pokrytou vrstvou ledu. I zde platí pravidlo, že značka musí být nezakrytá a čitelná. Zejména v zimě se tak vyplatí kromě skla omést od sněhu i registrační značky.

Problém může nastat i při parkování

Pak tu máme také již méně časté případy, kdy může řidičům SPZ způsobit problémy. Nepříjemná situace může nastat, když řidiči parkují na veřejném parkovišti a mají registrační značku překrytou. Jak psaly Události247, někteří z nich to dělají naschvál ve víře, že je díky tomu nezaznamená projíždějící monitorovací vozidlo a nezjistí, že nezaplatili parkovné. Ve skutečnosti jim však hrozí daleko větší problémy, a to nejen zaplacení poplatku za parkování, ale také botička nebo odtah.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Někteří řidiči si poznávací značku na zaparkovaném autě překryjí například listem či kartonem

A závěrem zmiňme ještě jeden případ, a sice jízdu s nepravou SPZ. Konkrétně se tato kuriozní situace nedávno stala v Prostějově, jak informuje web TN. Tamní policisté zastavili ženu, která měla falešná občanský průkaz i registrační značku. Podle všeho byla vyrobená doma. A k tomu pak strážníci zjistili, že žena měla ke všemu již více než rok neplatný řidičák.

Věděli jste, že SPZ nesmí být zakrytá ani jinak upravená? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články