Rusko-kazašské spojenectví začíná mít trhliny. Moskva tak může přijít o strategického partnera

Kazachstán začíná být nakloněn protiruským sankcím. Od začátku konfliktu na Ukrajině Nur-Sultan nesouhlasí s ruskými kroky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server TN, o ruské ztrátě důležitého spojence se proslýchá v diplomatických kruzích. Kazachstán od začátku invaze na Ukrajinu odmítá Rusko v tomto ohledu podporovat. Naopak nyní uvažuje o zavedení sankcí proti Moskvě. Tamní ministerstvo financí podle webu TN dokonce přemýšlí o zákazu vývozu některých produktů do Ruska a Běloruska. S takovým krokem by ale musel souhlasit kazašský parlament, jak píše portál Kommersant.

Peskov domněnky odmítá

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov přitom odmítá, že by k něčemu takovému došlo. „Dosud nepadlo žádné rozhodnutí. Naopak je deklarován absolutní záměr naši spolupráci dále rozšiřovat, společně reagovat na výzvy, které přicházejí ze zahraničí, a minimalizovat následky těchto nevlídných akcí,“ cituje mluvčího Kremlu server TN. Podle agentury TASS navíc Peskov označil vztahy Moskvy a Nur-Sultanu za „nadále jistě přátelské“. Vše přitom nasvědčuje tomu, že spekulace o trhlinách v rusko-kazašském spojenectví se zakládají na pravdě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dmitrij Peskov

V polovině června například prezident Kazachstánu Kasym-Žomarta Tokajev uvedl, že neuznává nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky stejně jako jeho země neuznala nezávilost Tchaj-wanu, Kosova, Abcházie a Jižní Osetie. „Jsou to kvazistáty,“ uvedla kazašská hlava státu po jednání s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Posledním velkým ruským spojencem tak zůstává jen Bělorusko, píše CNN Prima News.

Lukašenko zůstává věrný

Zhruba před měsícem se dokonce objevily informace, že Moskva zvažuje připojit sousední zemi k Ruské federaci, jak informoval například server CNN Prima News. V Bělorusku by k takovému kroku mělo proběhnout referendum. Web Meduza dokonce uvedl, že by se hlasování o sjednocení obou zemí mělo uskutečnit už během září. Nic ale není jisté, protože běloruský vůdce Alexander Lukašenko se takovému scénáři brání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko

Jak píše web CNN Prima News, nelíbí se mu myšlenka, aby byl Putinovi oficiálně platný jako jeho spoluobčan. To je celkem pochopitelné vzhledem k tomu, že už nyní je Lukašenko vůči ruskému prezidentovi spíše v podřízené roli. Minsk pomáhá Moskvě i ve válce na Ukrajině. Ruské armádě Bělorusko umožnilo v prvních týdnech invaze vtrhnout na Ukrajinu z jeho území, z Běloruska jsou na sousední zemi také odpalovány rakety, připomíná server CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články