Jaderné nebezpečí nehrozí jenom ze strany Ruska. Světová katastrofa závisí na jednom rozhodnutí

KLDR odpálila balistickou raketu směrem k Japonskému moři. Země tak opět porušila rezoluci OSN.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Severní Korea opět porušuje rezoluce Organizace spojených národů, když odpálila balistickou střelu krátkého doletu směrem k Japonskému moři na východ od Korejského poloostrova, píše web ČT24. Podle jihokorejského Společného sboru náčelníků štábů raketa letěla ze západního vnitrozemského města přes území KLDR, až poté dopadla do vod u východního pobřeží Severní Koreje, a to v době, kdy do Jižní Koreje připlula americká letadlová loď. Ta se má zúčastnit společného cvičení s jihokorejskými silami.

KLDR jako stát s jadernými zbraněmi

Není to jedinou věcí, která se KLDR nemusí líbit. Sousední zemi za několik dní také navštíví americká viceprezidentka Kamala Harrisová, jak připomíná web ČT24. Tématem jednání mezi USA a Jižní Koreou tak zřejmě bude i hrozba z KLDR. Raketových testů Pchjongjangu přibývá. Podle kanceláře jihokorejského prezidenta se chystá Severní Korea dokonce vypustit balistickou střelu z ponorky. Právě tuto schopnost KLDR považuje za klíčový prvek při budování jaderného arzenálu, kterým může ohrozit nejen sousední země, ale také USA, dodává ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kim Čong-un

Zatímco se tak celý svět obává, že jaderné zbraně použije Rusko, hrozba každým dnem roste i tady. Na začátku měsíce Severní Korea dokonce schválila zákon, podle kterého je oficiálně státem s jadernými zbraněmi, jak psal server iRozhlas. Vůdce země Kim Čong-un zároveň potvrdil, že tento status je nevratný, a proto se KLDR nehodlá v budoucnu účastnit žádných vyjednávání o jaderném odzbrojení.

Napětí poroste

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol přitom sousední zemi nabídl hospodářskou pomoc výměnou právě za jaderné odzbrojení, připomíná web iRozhlas. Možná dohoda se mezi oběma zeměmi v tomto směru ale neočekává. Kim Čong-un Soul kritizuje za návrat k rozsáhlým cvičením se Spojenými státy, což považuje za „nebezpečné kroky“. Stále více tak experti upozorňují, že KLDR může provést další testy svých jaderných zbraní. Jak informuje server ČT24, ten poslední země uskutečnila v roce 2017.

KLDR přitom i raketové zkoušky zakazují rezoluce OSN. To ale zřejmě severokorejský vůdce naprosto ignoruje. Od začátku letošního roku Pchjongjang otestoval více než třicet balistických zbraní. Rada bezpečnosti OSN proto požaduje přístupnější postup vůči totalitnímu režimu. Odmítavé stanovisko vůči takovému kroku ale má Rusko a Čína. Test jaderných zbraní přitom může vyvolat ještě větší mezinárodní napětí a také případnou ráznou odpověď Západu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články