Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se v úterý pustil do svého ukrajinského protějšku kvůli nedávno poškozenému letadlu.
Podle běloruského vůdce poškodil ruské vojenské letadlo A-50 umístněné v Bělorusku ukrajinský sabotér, píše web Onet. Do země se měl dostat z ruského území, před akcí měl pobývat také v Polsku. Zasáhnout měl ruský letoun pomocí dronu, uvádí Onet. Peprná slova kvůli tomu vyslal Lukašenko směrem k ukrajinské hlavě státu. „Prezident Zelenskyj je jen hnida. Jen hnida. Takové operace se neodehrají bez schválení vůdcem země a vrchním velitelem ozbrojených sil. To vám říkám jako prezident,“ cituje Lukašenkova slova web iDnes.
Napětí se stále zvyšuje
Tímto krokem měl Zelenskyj potvrdit, že neusiluje o mír, jak se snaží působit. „Je to hnida, protože pobíhá kolem Běloruska, posílá k nám lidi, a zároveň žádá: pojďme podepsat pakt o neútočení, udělejme dohodu,“ cituje dále Lukašenka server iDnes. Běloruský vůdce ve své řeči ale zároveň odmítl, že se jeho země kvůli tomuto incidentu zapojí do války na Ukrajině. Většinu lidí zaujalo především slovo, které běloruský vůdce ve vztahu ke svému ukrajinskému protějšku použil.
Nezávislá běloruská novinářka Hanna Ljubaková upozornila, že nejde o první případ, kdy Lukašenko použil vězeňskou mluvu. „Říká se, že dva roky pracoval jako vězeňský strážce v trestanecké kolonii, ale v jeho oficiální biografii o tom není žádná zmínka,“ napsala na Twitteru. Výběr slova hnida proto mohl být způsoben Lukašenkovou vězeňskou minulostí. Po úterku je hlavně jasné, že napětí mezi Minskem a Kyjevem se zvyšuje. Lukašenko informoval, že zadržení pro sabotáž spolupracují s ukrajinskými a americkými tajnými službami.
Běloruské úřady původně zapíraly
Dva muži měli mít zároveň na běloruském území více než dvacet kompliců, uvádí web iDnes. Běloruský vůdce proto nařídil celostátní „čistku“, aby byli všichni další možní sabotéři zadrženi. Ukrajinská diplomacie přitom odmítla, že by se Kyjev jakkoliv do útoku na běloruském letišti zapojil. Podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljaka akci provedli běloruští partyzáni. Navíc uvedl, že poškození ruského letadla sloužícího k navádění vzdušných útoků na Ukrajinu není teroristickým činem či diverzí, ale protiteroristickým zásahem, uvádí ČTK.
O poškození ruského letadla na letišti Mačulišč u Minsku již na konci února informovala běloruská opozice, píše ČTK. Úřady ale zprávu odmítaly. Nyní Lukašenko přiznal, že ruský průzkumný letoun utrpěl škody. Mají však být zanedbatelné. „Kromě – jak se říká škrábanců a jedné díry v trupu, která vojenskému letounu nebrání jeho povinností,“ cituje Lukašenkova slova ČTK. Přesto byla Moskva požádána o vyslání nového letounu, k čemuž již mělo dojít.