Resort financí pod vedením Schillerové rozhazoval miliony korun. Exministryně považuje závěry kontrolního úřadu za absurdní

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo financí vyplatilo 14 milionů korun za účtenkovou loterii, i když už se nekonala. Nebyl to jediný prohřešek resortu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Aleny Schillerové / Facebook
                   

Jak uvádí server Echo24, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kontroloval hospodaření ministerstva financí v letech 2019 a 2020, kdy resort vedla Alena Schillerová (ANO). Podle mluvčí NKÚ Hany Kadečkové ze závěrů kontroly vyplývá, že ministerstvo zaplatilo zbytečně 14 milionů korun za účtenkovou loterii. Tuto částku resort uhradil za dobu, kdy už se akce nekonala a systém byl jen udržovaný v chodu. Jak připomíná Echo24, poslední losování se uskutečnilo na jaře 2020 a poté už byla loterie kvůli covidu-19 a úsporám s pandemií souvisejících ukončena.

Čtyřletý provoz za stamiliony

Důvodem zbytečně utracených 14 milionů korun je fakt, že ministerstvo uzavřelo smlouvu na provoz loterie na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou, píše dále Echo24. NKÚ upozornil, že ve smlouvě nebyl specifikován postup pro případ předčasného ukončení, a tak ministerstvo platilo, i když neprobíhalo slosování. Kromě zbytečného financování nefungujícího projektu NKÚ také upozornil, že ministerstvo nevyhodnotilo přínos loterie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém EET

„Přitom za ni zaplatilo celkem 231 milionů Kč. Z toho největší část, téměř 160 milionů Kč, tvořily peněžní či věcné výhry pro účastníky loterie,“ cituje ze zprávy NKÚ server Echo24. V té souvislosti NKÚ zároveň uvedl, že aktivních hráčů loterie bylo v průměru 372 tisíc měsíčně. Jejich počet se ale stále snižoval. Echo24 připomíná, že účtenkovou loterii zavedl resort financí na podzim 2017, a to v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb (EET). Cílem bylo motivovat zákazníky, aby si při nákupu brali účtenky vydané v EET.

Miliony za fotografa

Ty následně mohli lidé poslat do loterie, ve které šlo vyhrát finanční odměnu nebo i automobil. Exministryně Alena Schillerová se jakýmkoli pochybnostem o dobrém hospodaření brání. „Měli jsme platnou smlouvu, kterou jsme museli dodržet. Já jsem ale kvůli covidu hledala úspory, kde to šlo, a za ten jeden rok, kdy Účtenkovka nebyla, jsme ušetřili 65 milionů, které jsme nemuseli vyplácet na výhrách,“ cituje její slova server Echo24. Schillerová nesouhlasí i s dalšími zjištěními, které NKÚ ve své kontrolní zprávě uvedl.

Jde třeba o nedostatky v investičních akcích. Jako příklad NKÚ uvedl opravu kuchyně, kdy se z celkové rekonstrukce nakonec stal jen nákup několika kuchyňských přístrojů. Resort se brání, že ke změně došlo kvůli úsporám. Celkově závěry NKÚ považuje šéfka poslaneckého klubu ANO za absurdní. Na druhou stranu je třeba připomenout, jak nehospodárně Schillerová nakládala se státními prostředky. Příkladem za všechny je zaplacení dvou milionů korun za služby profesionálního fotografa a kameramana, jak na začátku roku informoval server Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články